Większość pracowników jest narażona na ten problem. Pracodawcy go bagatelizują

pracownicy zagrożeni wypaleniem zawodowym fot. Adobe Stock, Jacob Lund
8 na 10 pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe. Niestety wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu. Tracą na tym wszyscy, zarówno pracownik jak i pracodawca, ponieważ wypaleni pracownicy częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Polacy są jedynym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.
/ 20.08.2024 09:26
pracownicy zagrożeni wypaleniem zawodowym fot. Adobe Stock, Jacob Lund

Pracownicy są coraz bardziej narażeni na wypalenie zawodowe.

Spis treści:

  1. Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?
  2. Brak zaangażowania w pracę to koszty dla pracodawcy
  3. Polscy pracownicy najbardziej zapracowani

Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?

Jak wynika z raportu Global Talent Trends 2024, przygotowanego przez Mercer, 82 proc. pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe.

Czy pracodawcy zdają sobie z tego sprawę? Jedynie 32 proc. pracodawców zdaje sobie sprawę ze skutków, do jakich może doprowadzić brak odpowiedniego zarządzania zasobami ludzkimi.

43 proc. badanych jako przyczynę wypalenia zawodowego wskazuje zarobki, które są zbyt niskie w stosunku do potrzeb.

W literaturze poświęconej zagadnieniu wypalenia, jako grupy najbardziej narażone na to zjawisko najczęściej wymienia się osoby wykonujące zawody społeczne, m.in. przedstawiciele służby zdrowia, opieki społecznej i edukacji. Niestety problem ten dotyka również innych pracowników.

Brak zaangażowania w pracę to koszty dla pracodawcy

Według raportu „Zaangażowanie 2023” opracowanego przez Enpulse, co trzeci Polak nie czuje się związany ze swoim miejscem zatrudnienia i brakuje mu chęci do pracy.

W uproszczeniu można powiedzieć, że zaangażowanie zależy w dużym stopniu od tego, jak zarządzamy ludźmi - czy budujemy dobrą atmosferę, czy stwarzamy warunki do rozwoju i czy włączamy ich w procesy zarządcze w firmie. Musimy też pamiętać o absolutnych podstawach, czyli stawianiu na klarowną komunikację i docenianie pracowników. No i oczywiście o odpowiednim wynagrodzeniu

– mówi Magda Pietkiewicz, twórczyni platformy Enpulse służącej badaniu zaangażowania pracowników, cytowana przez pulshr.pl.

Tymczasem koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z wypaleniem zawodowym są niemałe. Według Instytutu Gallupa wypaleni pracownicy są skłonni do brania zwolnienia chorobowego aż o 63% częściej niż pozostałe osoby. Osoby doświadczające wypalenia zawodowego są również bardziej skłonne do opuszczenia miejsca pracy, w którym czują się źle – ucieczka jest naturalnym odruchem.

Niestety dla pracodawcy oznacza to konieczność prowadzenia kolejnej rekrutacji i wdrażania nowych pracowników, a to wszystko kosztuje.

Polscy pracownicy najbardziej zapracowani

Jeśli chodzi o liczbę godzin pracy, jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Według ostatnich danych Eurostatu (za 2022 rok) przeciętny tydzień pracy w Unii Europejskiej osób w wieku 20-64 lata wynosił średnio 37,5 godziny. Tymczasem przeciętny Polak pracował 40,4 godzin.

Czytaj także:
Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Co się zmieniło od nowego roku?
Zobacz, co zrobić, by uniknąć zawodowego wypalenia w pracy
„Czułam, że świetnie się spełnię jako niepracująca gospodyni domowa. Po paru latach poczułam jednak wypalenie”

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA