POLECAMY

Urlop za pieniądze firmy

Każdy marzy o wakacjach. Czasem jednak w domowym budżecie brakuje na nie środków. Ratunkiem może okazać się dofinansowanie z zakładu pracy.
Urlop za pieniądze firmy fot. Dreamstime.com
Możesz o nie wystąpić, jeżeli w twojej firmie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Taki fundusz jest w zakładach sfery budżetowej, a także w firmach prywatnych zatrudniających ponad 20 pracowników, o ile pracodawca nie zrezygnował z jego tworzenia. Każda firma ma własny regulamin funkcjonowania funduszu, dlatego przed złożeniem wniosku sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by dostać pieniądze. Zwykle dopłata przysługuje do urlopu trwającego nieprzerwanie 14 dni.

Wniosek o dofinansowanie dostaniesz w dziale kadr. Będziesz musiała podać również informację o dochodach twojej rodziny. Jeśli przekraczają określony w regulaminie limit, firma nie dopłaci do wczasów.

Kiedy świadczenie urlopowe?

Tam, gdzie nie ma funduszu socjalnego, pracodawca powinien wypłacić tzw. świadczenie urlopowe (chyba że sam postanowił, iż takiej pomocy nie udzieli i poinformował o tym pracowników). Takie świadczenie przysługuje raz w roku wszystkim zatrudnionym na etacie. Warunek jest tylko jeden – urlop musi trwać 14 dni kalendarzowych. Pieniądze powinny być wypłacone najpóźniej w dniu poprzedzającym urlop.

Jaką pomoc możesz otrzymać?

Wysokość świadczenia ustala pracodawca. Przepisy określają jedynie jego maksymalną wysokość. Nie może ona przekroczyć tzw. odpisu podstawowego, który w 2010 roku wynosi:
- 1047,84 zł – dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie w normalnych warunkach;
- 1397,13 zł – dla osoby zatrudnionej w szczególnie uciążliwych warunkach pracy;
- 139,71 zł – dla pracownika młodocianego w 1. roku nauki (w drugim roku nauki – 167,66 zł, w trzecim roku nauki – 195,60 zł).
- 1222,48 zł – dla emerytów objętych pomocą socjalną firmy.

Alicja Hass / Pani domu

Porady prawne i finansowe - forum >>
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)