Nowelizacja Kodeksu Pracy, która zacznie obowiązywać od 17 czerwca 2013 roku, wprowadza zmiany w urlopach przysługujących w związku z urodzeniem dziecka. Nowością jest wprowadzenie nowego urlopu, tzw. urlopu rodzicielskiego. Z urlopu tego można skorzystać po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Fot. depositphotos
Kto może skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Z urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać obydwoje rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r., albo rodzice, którzy po 31 grudnia 2012 roku przyjęli dziecko na wychowanie i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub którzy przyjęli dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
Warunkiem skorzystania z urlopu rodzicielskiego jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, albo opłacanie ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że urlop rodzicielski przysługuje także pracującym na podstawie umowy zlecenia oraz samozatrudnionym w przypadku, gdy dobrowolnie przystąpili do ubezpieczenia chorobowego (odpowiedni wniosek wystarczy zgłosić do ZUS-u). Nowy urlop nie obejmuje osób wykonujących pracę na podstawie umowy o dzieło, gdyż nie mają one możliwości dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego.
Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego?
Urlop rodzicielski wynosi do 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Nie wprowadzono zróżnicowania długości urlopu rodzicielskiego od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie, gdyż zachowane zostało dotychczasowe zróżnicowanie wymiaru zarówno podstawowego, jak i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w zależności od tego, czy w czasie jednego porodu urodziło się jedno, czy też więcej dzieci.
Urlop rodzicielski można wykorzystać jednorazowo w pełnym wymiarze bądź nie więcej, niż w trzech częściach, z których każda nie może być krótsza, niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Od decyzji rodziców dziecka zależeć zatem będzie, które z nich skorzysta z tego urlopu w pełnym wymiarze albo w jaki sposób podzielą się urlopem, wykorzystując go w częściach. Oznacza to, że rodzice dziecka mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jedno po drugim w taki sposób, by łączny czas przebywania przez nich na urlopie rodzicielskim nie przekroczył 26 tygodni lub mogą jednocześnie korzystać z tego urlopu, również tak, aby łączny wymiar nie przekroczył 26 tygodni (13 tygodni wykorzystane łącznie przez matkę i ojca: matka 13 tygodni + ojciec 13 tygodni = łącznie obydwoje rodzice 26 tygodni).
Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, który musi być złożony co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie, czy drugie z rodziców zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego, a jeśli tak to w jakim wymiarze.
Zobacz też: Wniosek o urlop rodzicielski wzór
Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec