Unijne wsparcie dla ludzi z pomysłem - jak je dostać

Unijne wsparcie dla ludzi z pomysłem - jak je dostać fot. Fotolia
Dzięki nowym programom unijnym możesz zrealizować swoje życiowe plany.
Milena Oszczepalińska / 07.05.2015 06:00
Unijne wsparcie dla ludzi z pomysłem - jak je dostać fot. Fotolia

Nie przegap okazji! Dzięki nowym programom unijnym możesz zrealizować swoje życiowe plany – radzi Justyna Wieprzkowicz, specjalistka ds. funduszy europejskich w Centralnym Punkcie Informacyjnym.

Fundusze unijne stwarzają naprawdę wiele możliwości. By jednak zwiększyć swoje szanse na dotację czy pożyczkę, pamiętaj, żeby:

  • Po pierwsze - dobrze przemyśleć i opracować swój pomysł – przykłady, które znajdziesz na Portalu Funduszy Europejskich potraktuj jedynie jako zachętę do działania, a nie plan do odwzorowania. Praktyka pokazuje bowiem, że największe szanse na dofinansowanie i późniejszy sukces mają przedsięwzięcia wynikające z wiedzy, doświadczeń czy pasji planującej je osoby.
  • Po drugie - stworzyć staranny biznesplan, by na jego podstawie można było oszacować, czy przedsięwzięcie rzeczywiście dobrze rokuje (konieczne mogą być mi.n. projekty produktu, opisanie sposobu dystrybucji, nakłady związane z realizacją projektu itp.).
  • Po trzecie - zebrać wszystkie dokumenty ( o to, jakie będą potrzebne w przypadku konkretnego programu czy rodzaju dofinansowania możesz zapytać specjalistę z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.
  • Po czwarte - pilnować terminów, bo nawet minimalne opóźnienie w dostarczeniu dokumentów czy złożeniu wniosku może zniweczyć twoje starania.

Unijne wsparcie dla ludzi z pomysłem

Informacje na temat wsparcia ze środków unijnych zamieszczone są na stronie FunduszeEuropejskie.gov.pl. Tam również znajdziesz adresy i telefony do wszystkich Punktów Informacyjnych, działających w całej Polsce.
Autor: Diana Ożarowska-Sady
Reportaż w ramach cyklu „Polki Europejki” powstał w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Polecamy również: