„Nasza fikacja” – to dosłowne tłumaczenie łacińskiego terminu nostryfikacja. Brzmi podejrzanie? Nic bardziej mylnego. (Etym. - łac. noster 'nasz'; -fikacja od facere, factio 'działanie, przygotowanie; zebranie, poczet; stronnictwo) . Jest to ogólnie rzecz ujmując uznanie zagranicznego dyplomu, tytułu, czy stopnia naukowego za równoważny z nadanym w naszym kraju.
Nostryfikacja dotyczy dokumentów wydanych przez kraje, z którymi Polska nie posiada umowy o wzajemnym uznaniu dokumentów o wykształceniu. Także dotyczy dyplomów nie objętych umową, lub wydanych w okresie, kiedy umowa przestała obowiązywać.
Świadectwa szkolne, maturalne – nostryfikacji dokonują wojewódzkie Kuratoria Oświaty, właściwe dla miejsca zamieszkania w Polsce.
Zobacz także: Studia za granicą
Jakie dokumenty należy przygotować?
- oryginał świadectwa, w przypadku duplikatu konieczne jest uwierzytelnienie go podpisem konsula RP urzędującego w danym kraju. Składamy wraz z tłumaczeniem.
- oświadczenie, że przedstawione świadectwo nie było dotychczas nostryfikowane w Polsce.
Nostryfikacja dyplomów i tytułów zawodowych
Aby potwierdzić równoważność dyplomu (ukończenia studiów czy nadania stopnia naukowego) wystarczy zwrócić się do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. Należy przesłać pocztą lub przefaksować kopię dyplomu, wykaz ocen i poprosić o informację zwrotną odnośnie równoważności danego dyplomu z polskim odpowiednikiem. Do 2 tygodni trwa oczekiwanie na odpowiedź.
Jeżeli dyplom i tytuł zawodowy nie ma odpowiednika w kraju, nostryfikacji dokonuje Rada (Rada Wydziału uczelni wyższej uprawniona jest do nadawania stopnia naukowego doktora określonej dziedziny nauki) wyznaczona przez Ministra Edukacji Narodowej.
Jakie dokumenty należy przygotować chcąc nostryfikować dyplom ukończenia studiów wyższych?
- oryginał dokumentu wydany za granicą wraz z tłumaczeniem (w przypadku duplikatu, musi on być potwierdzony przez konsula Rzeczpospolitej Polskiej urzędujący w danym kraju) oraz załączniki:
- kopia świadectwa, które było podstawą przyjęcia na studia wyższe, lub inny dokument / dyplom, który upoważnił absolwenta do podjęcia studiów.
- życiorys w języku polskim,
- oświadczenie, że przedstawiony dyplom nie był nostryfikowany na żadnej polskiej uczelni.
Niestety mamy złą wiadomość dla osób kończących studia podyplomowe za granicą. W Polsce nie są one regulowane żadnymi przepisami, zatem nie można usankcjonować ich równoważności.
Uzupełnienie:
Tutaj warto sprawdzić z kim Polska ma podpisaną umowę o uznawalności wykształcenia, http://www.buwiwm.edu.pl/uzn/Informator.htm