Co stanowi prawo?
Według prawa każdy pracodawca jest zobowiązany ułatwić podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownikom, co wynika z ogólnej zasady wyrażonej w art. 17 i 94 pkt 6 kodeksu pracy. Zakład pracy nie może jednak wywierać nacisku na pracowników, aby odbywali płatne szkolenia, które nie są wymagane na danym stanowisku.
Zobacz także: Przyszłościowe kierunki studiów
Prawa i obowiązki
W przypadku kiedy pracodawca zdecyduje się skierować pracownika na studia, musi zawrzeć umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Zapisy takiej umowy muszą mieścić się w ramach określonych prawem, uwzględniając standard ochrony pracownika. Umowa nie może być mniej korzystna dla Pani z punktu widzenia prawa pracy. Jednakże, jeśli w umowie zawarta zostanie klauzula, że nie może Pani odejść z pracy podczas szkolenia lub w okresie karencji (max. 3 lata), a Pani złamałaby te zapisy, wtedy będzie Pani zobowiązana do zwrotów kosztów studiów w momencie złamania warunków wspomnianej umowy.
Polecamy: Oryginalne kierunki studiów
Od zasady tej oczywiście istnieją wyjątki. Jeśli w skutek złego stanu zdrowia lub przymusowej zmiany miejsca zamieszkania będzie Pani musiała zrezygnować z pracy, wtedy może to Pani zrobić bez konsekwencji.
Masz wątpliwości związane z karierą? Chcesz poradzić się eksperta HR? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na Twoje pytanie odpowie Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl