Studia finansowane przez pracodawcę a umowa lojalnościowa

Umowa nie może być mniej korzystna dla Pani z punktu widzenia prawa pracy.
Pracodawca chce mnie wysłać na studia podyplomowe. Jednak poinformował mnie o konieczności podpisania umowy lojalnościowej, w której zobowiązuje mnie do pracy w swojej firmie minimum trzy lata po skończeniu studiów. Czy mogę odmówić podpisania takiej umowy? Ile zazwyczaj pracodawcy oczekują lat „lojalności” po skończeniu sfinansowanych przez nich studiów. 3 lata wydaje mi się dużo. Aleksandra z Kutna
/ 04.10.2016 12:28
Umowa nie może być mniej korzystna dla Pani z punktu widzenia prawa pracy.

Co stanowi prawo?

Według prawa każdy pracodawca jest zobowiązany ułatwić podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownikom, co wynika z ogólnej zasady wyrażonej w art. 17 i 94 pkt 6 kodeksu pracy. Zakład pracy nie może jednak wywierać nacisku na pracowników, aby odbywali płatne szkolenia, które nie są wymagane na danym stanowisku.

Zobacz także: Przyszłościowe kierunki studiów

Prawa i obowiązki

W przypadku kiedy pracodawca zdecyduje się skierować pracownika na studia, musi zawrzeć umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Zapisy takiej umowy muszą mieścić się w ramach określonych prawem, uwzględniając standard ochrony pracownika. Umowa nie może być mniej korzystna dla Pani z punktu widzenia prawa pracy. Jednakże, jeśli w umowie zawarta zostanie klauzula, że nie może Pani odejść z pracy podczas szkolenia lub w okresie karencji (max. 3 lata), a Pani złamałaby te zapisy, wtedy będzie Pani zobowiązana do zwrotów kosztów studiów w momencie złamania warunków wspomnianej umowy. 

Polecamy: Oryginalne kierunki studiów

Od zasady tej oczywiście istnieją wyjątki. Jeśli w skutek złego stanu zdrowia lub przymusowej zmiany miejsca zamieszkania będzie Pani musiała zrezygnować z pracy, wtedy może to Pani zrobić bez konsekwencji.

Masz wątpliwości związane z karierą? Chcesz poradzić się eksperta HR? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na Twoje pytanie odpowie Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl

Redakcja poleca

REKLAMA