Gdzie szukać informacji o możliwościach dofinansowania?
Wiedzą na ten temat dysponują najczęściej studenci działający w samorządzie studenckim, a szczególnie członkowie zarządu. Bardzo często to właśnie zarząd samorządu studenckiego jest organem decydującym o przyznaniu wsparcia z funduszy przeznaczonych na ten cel. Poza samorządem takie informacje można uzyskać w poszczególnych jednostkach administracyjnych uczelni, czyli w dziekanatach i rektoracie.
Kto może liczyć na wsparcie?
Na dzisiejszych uczelniach istnieje wiele różnorakich organizacji studenckich. Poprzez działalność w nich studenci realizują własne pomysły zwiększając rozwój naukowy i kulturalny uczelni. Grupując się w jednej z takich organizacji członkowie zyskują większe możliwości uzyskania wsparcia finansowego od uczelni poprzez sam fakt zrzeszenia grupy ludzi. Tak więc istotnym czynnikiem w przyznawaniu pomocy materialnej dla przedsięwzięć studenckich jest poparcie dla projektu ze strony studentów. Mówiąc wprost- dofinansowanie może dostać każdy student, ale szanse na jego uzyskanie wzrastają, gdy projekt jest poparty przez większą grupę ludzi, którzy są zrzeszeni w jednej organizacji, dającej gwarancję realizacji danego pomysłu.
Przeczytaj też o organizacjach studenckich
Na jaką działalność możemy dostać dofinansowanie?
Studenci mają różne pomysły, jednakże uczelnie nie mogą dofinansować każdego z nich. Istotne dla nich jest, żeby wsparcie, którego udzielają, przyniosło korzyści naukowe i kulturalne dla całego środowiska uczelnianego i stało się zarazem sposobem przyciągania nowych studentów. Udzielane wsparcie dotyczy najczęściej następujących inicjatyw:
- udział w sesjach, konferencjach, seminariach i sympozjach naukowych;
- organizację konferencji, seminariów i sympozjów naukowych;
- opracowywanie i wydawanie publikacji naukowych;
- opracowywanie i wydawanie czasopism popularno-naukowych;
- studenckie wyprawy naukowo – badawcze (krajowe i zagraniczne);
- projekty naukowo – badawcze;
- organizację imprez kulturalnych i sportowych (festiwale, przeglądy, koncerty, zawody sportowe);
- uczestnictwo uczelnianych zespołów, teatrów, chórów, itp. w krajowych i międzynarodowych festiwalach, konkursach i przeglądach;
- przedsięwzięcia mające na celu integrację środowiska akademickiego.
Przeczytaj o studenckich konferencjach naukowych.
Jak widać, wsparcie uczelni obejmuje znaczną część inicjatyw studenckich. Tak więc wystarczy wcześniej zgłosić się z przygotowaną dokumentacją finansową planowanego przedsięwzięcia i liczyć na to, że organom decydującym spodoba się pomysł i zechcą go wesprzeć.