Zadbane dłonie
„Zadbajmy o dłonie. Są one naszą wizytówką. Zbyt długie lub połamane paznokcie mogą zrobić naprawdę złe wrażenie. Czyste, krótko spiłowane, a w przypadku Pań pomalowane bezbarwnym lub cielistym lakierem” – radzi Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl.
Elegancki umiar
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną należy skupić się przede wszystkim na tym, aby jak najlepiej zaprezentować się od strony merytorycznej. Owszem, wygląd też odgrywa ważną rolę, ale nie powinien odwracać uwagi od tego, co mamy do przekazania. Wielbiciele biżuterii, powinni w tej sytuacji ograniczyć się do niezbędnego minimum. Szczególnie niewskazane są kolczyki w brwiach, nosie itp.. Tego dnia należy zrezygnować również z bransoletek.
Zobacz także: Jak unikać wpadek na rozmowie kwalifikacyjnej?
Odpowiednie obuwie
Wiadomo, że buty są ważnym elementem stroju, szczególnie u kobiet. „Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy pamiętać, że najistotniejsze jest, aby potencjalny pracodawca zauważył, że jesteśmy odpowiednią osobą na proponowane przez niego stanowisko. Obuwie, ani inne elementy naszego stroju nie powinien odciągać uwagi od meritum spotkania” - mówi Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl. Panie na rozmowę powinno się założyć ciemne, zakrywające palce pantofle na niewysokim obcasie, a panowie obuwie odpowiednio dobrane do garnituru. Nie zakładamy klapek, sandałów, ani butów w wyzywających kolorach lub fasonie.
Nogi obowiązkowo w rajstopach
Udające się na spotkanie panie powinny pamiętać, że rajstopy może nie są najwygodniejszym elementem garderoby, ale obowiązkowym na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Mogą być w kolorze neutralnym lub dopasowanym do butów.
Zobacz także: Jakie pytania najczęściej padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Marynarka zawsze na czasie
Panowie nie mogą zapomnieć o dobrze skrojonym i modnym garniturze. Marynarka nie może być zbyt szeroka w ramionach, czy za długa. Jeżeli nie możemy zakupić nowego garnituru lub marynarki, dobry krawiec na pewno poradzi sobie z wprowadzeniem odpowiednich poprawek. To zrozumiałe, że nie każdy lubi na bieżąco śledzić modowe nowinki, ale nie można doprowadzić do tego, by potencjalny pracodawca odniósł wrażenie, że skoro wiedza o modzie kandydata zatrzymała się na latach 80-tych, to może wiedza o ekonomii, gospodarce czy najnowszych technologiach również.
Odpowiednia spódnica
Tak samo jak w przypadku odpowiednich butów, należy pamiętać, że nie jest to spotkanie z przyjaciółmi, a rozmowa zawodowa w firmie. Dlatego spódnica powinna sięgać nie wyżej niż 5 cm nad linię kolan. Legginsy również nie będą dobrym wyborem.
Zobacz także: Jak zmienić swoje nawyki, by osiągnąć sukces zawodowy?
Delikatne dodatki
Dobierając torebkę do stroju, należy zrobić to z wyczuciem. Ma być ona jedynie praktycznym dodatkiem. Torebka powinna być klasyczna, elegancka i nierzucająca się w oczy.
Stonowane kolory
Zarówno dodatki, jak i strój, powinny być w stonowanym kolorze. Spokojne kolory w różnych odcieniach niebieskiego i szarości będą najbardziej odpowiednie na tę okazję. Czarny strój na rozmowie kwalifikacyjnej może być odebrany jako zbyt poważny. Brązowy nadal wzbudza wątpliwości, dlatego raczej powinniśmy go unikać. Idąc na kolejną rozmowę u tego samego pracodawcy, najlepiej jest zaprezentować się nieco inaczej, na przykład zakładając inną bluzkę czy spódnicę w innym kolorze.
Wybierając strój na spotkanie należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest rewią mody. Osoby zajmujące się sztuką czy designem mogą sobie pozwolić na nieco więcej fantazji. Pozostałym radzimy strój w klasycznym i eleganckim styl.
Zobacz także: Jak napisać CV nie mając doświadczenia w wyuczonym zawodzie?