Otrzymanie upragnionej posady, która spełnia nasze oczekiwania, nie jest proste. Przede wszystkim wymaga intensywnych poszukiwań i dużej motywacji. Jednak prędzej czy później nadchodzi taki moment, kiedy możemy odejść z firmy, w której pracowaliśmy z przymusu.
Czego absolutnie nie wolno mówić, gdy rzuca się pracę? Przedstawiamy 5 rzeczy, które lepiej zostawić dla siebie.
1. Nie przepraszaj swojego szefa
Darzysz swojego szefa ogromną sympatią, dlatego masz poczucie winy, że rzucasz pracę? Niepotrzebnie! Nie przepraszaj, bo po prostu nie masz za co. Twój pracodawca na pewno wykaże się zrozumieniem i nie będzie miał ci za złe, że w końcu znalazłaś wymarzoną posadę. Serdecznie podziękuj mu za współpracę i skup się na swojej przyszłości.
2. Nie składaj obietnic znajomym z pracy
Nie zapewniaj swoich koleżanek i kolegów z pracy, że załatwisz im posadę w nowej firmie. Teraz musisz w pełni skoncentrować się na sobie i dowieść przyszłemu pracodawcy, że dokonał właściwego wyboru, decydując się właśnie na ciebie. Nie wiesz, jak będziesz sobie radziła w nowym miejscu, dlatego składanie obietnic znajomym z pracy nie jest najlepszym pomysłem.
3. Nie ujawniaj, kto wiedział o twojej zmianie pracy
Jeśli twój pracodawca lub osoby z kadr zapytają, któremu ze współpracowników powiedziałaś o rzuceniu pracy, zachowaj milczenie. Nie jesteś zobowiązana do udzielania odpowiedzi na tego typu pytania. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób taka informacja zostanie wykorzystana. Nie zawsze może chodzić o czystą ciekawość...
4. Nie zdradzaj, w jakiej firmie będziesz pracowała
Jeśli twój szef jest ciekawy, w jakim miejscu będziesz pracowała, pamiętaj, aby mu tego nie ujawniać. Nie musisz zdradzać nazwy nowej firmy. Jeśli czujesz się niezręcznie, zawsze możesz udzielić mu dyplomatycznej odpowiedzi, np.: "Nie będę pracować w konkurencyjnej firmie, przechodzę do innej branży, ponieważ zamierzam spróbować czegoś nowego”.
5. Nie rób z siebie ofiary
Jeśli szef zacznie cię wypytywać, jaki są powody twojego odejścia, najlepiej odpowiedz, że potrzebujesz zmiany. W żadnym wypadku nie żal się, że np. pensja, którą otrzymywałaś, nie była twoim zdaniem adekwatna do obowiązków, z których przecież sumiennie się wywiązywałaś, czy że miałaś za dużo zadań do wykonywania. Narzekanie na pewno nie przyniesie ci satysfakcji. Lepiej odejść z firmy z uśmiechem na twarzy i podniesioną głową.
Zobacz również:
5 najlepszych wskazówek, jak napisać idealne CV Wady i zalety umowy zlecenia 3 rzeczy przez które nie dostaniesz żadnej pracy