Prawo do urlopu

Prawo pracy a urlop fot. Fotolia
Konstytucja i Kodeks Pracy gwarantują każdemu pracownikowi płatny wypoczynek. Piszemy, co powinniśmy uzgodnić z szefem i czego możemy od niego oczekiwać w związku z urlopem.
/ 09.05.2013 09:35
Prawo pracy a urlop fot. Fotolia
Każdy, gdy pracuje, ma też prawo do odpoczynku. Co prawda nie zawsze uda się wyjechać na wczasy wtedy, gdy chcemy, ale szef nie może w ogóle pozbawić nas urlopu. To, ile wolnych płatnych dni się nam należy, zależy od wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia. Jeśli dopiero rozpoczynamy karierę zawodową, proporcjonalnie co miesiąc nabywamy prawo do kolejnych wolnych dni w danym roku. Gdy mamy pełny etat, ale łączny staż krótszy niż 10 lat, to przysługuje nam 20 dni urlopu, a jeśli w sumie jesteśmy zatrudnieni ponad 10 lat, mamy prawo do 26 dni.

Urlop pracownika zatrudnionego na połówkę lub inną część etatu oblicza się proporcjonalnie w stosunku do liczby dni przysługujących na całym etacie. Przy liczeniu okresu zatrudnienia nie mają znaczenia przerwy, ani to, czy z poprzedniej firmy odeszliśmy z własnej woli, czy zostaliśmy zwolnieni. Wątpliwości budzi niekiedy okres nauki, który również wlicza się do zatrudnienia.

Wyjaśniamy: wynosi on maksymalnie 3 lata dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i 8 lat w przypadku osób, które ukończyły studia. Jeśli zaczęliśmy pracę przed ukończeniem nauki, sami decydujemy, czy do zatrudnienia wolimy wliczyć naukę czy pracę. Pamiętajmy jednak, że okresy te, jako podstawa wymiaru urlopu, nie sumują się.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nawet, jeśli w danym roku braliśmy urlop bezpłatny, nie wpływa to na ilość należnego nam wypoczynku płatnego. Zasada ta dotyczy również urlopów macierzyńskiego (lub tacierzyńskiego) i wychowawczego – w trakcie ich trwania naliczany jest należny nam zwykły urlop wypoczynkowy – tak, jakbyśmy przez cały czas byli w pracy. Co więcej, jeśli chcemy go wykorzystać od razu po urlopie rodzicielskim, szefowi nie wolno nam tego zabronić.

Ważne: Przepisy nie przewidują możliwości zrzeczenia się urlopu, oddania go komuś innemu ani wymiany na inne świadczenie, np. dodatkowe wynagrodzenie. Ekwiwalent przysługuje nam jedynie wtedy, gdy w okresie wypowiedzenia pracodawca nie chce nam udzielić urlopu, bo woli, żebyśmy pracowali w zamian za dodatkową płacę.

Zobacz także:



Urlop planowany lub urlop na żądanie


Żeby prawo do wypoczynku nie kolidowało z koniecznością zapewnienia ciągłości pracy firmy czy innej instytucji tworzy się harmonogram urlopów (chyba że związek zawodowy się na to nie zgodzi – wtedy urlopy ustalane są indywidualnie). Gdy zarezerwujemy dogodne dla nas i szefa terminy możemy „bukować” sobie wakacje, bo przełożony – bez bardzo ważnego powodu, nie powinien już cofnąć swojej zgody. My jednak również powinniśmy się trzymać poczynionych ustaleń – zmieniając je tylko z ważnych powodów i ustalając z szefem kolejny realny termin. To samo trzeba zrobić, jeśli urlop przerwaliśmy z powodu choroby – okresu objętego zwolnieniem lekarskim nie wlicza się bowiem do puli pełnopłatnych dni wypoczynku.

Ważne: Plan obejmuje rok kalendarzowy i powinniśmy w nim ująć wszystkie dni, jakie nam przysługują poza 4, które możemy wziąć jako tzw. urlop na żądanie. Jeśli jednak wystąpią istotne przyczyny (np. choroba, ćwiczenia wojskowe itp.), które spowodują, że nie damy rady wykorzystać urlopu do końca grudnia. Wówczas pozostałe dni powinniśmy wybrać do 30 września następnego roku. To nadal niewykonalne? W takim razie trzeba będzie wystąpić z pisemnym wnioskiem, uzasadnić ten stan i wyznaczyć kolejny termin.

Płatne wezwanie z urlopu do firmy


Pracodawcy wolno odwołać nas z urlopu tylko w sytuacji, której nie dało się przewidzieć przed naszym wyjazdem np. jeśli firma ma zewnętrzną kontrolę albo zachorowała osoba, która nas zastępowała. Decyzji szefa nie możemy zakwestionować, ale powinniśmy ubiegać się o zwrot pieniędzy za wczasy, które przerwaliśmy oraz bilety na podróż powrotną.

Ważne: Firma jest zobowiązana zwrócić koszty nasze oraz dzieci, które spędzały z nami wakacje. W przypadku pozostałych, dorosłych członków rodziny to, czy dostaniemy również pieniądze za wcześniejszy powrót męża, zależy od dobrej woli pracodawcy. Zwrot otrzymujemy na podstawie rachunków i biletów dlatego trzeba je zachować.

Na co się powołać?


Je­śli pracodawca kwestionuje prawo do naszego urlopu wypoczynkowego lub usiłuje nas skłonić, żebyśmy dobrowolnie zrzekli się urlopu możemy powołać się m.in. na: Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Konkretnie na Art. 66., którego punkt 2. stanowi, że „Pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów (...)”. Szczegółowe przepisy określające i regulujące prawa oraz obowiązki osób objętych stosunkiem pracy i pracodawców w kwestii urlopów znajdują się w VII Dziale Kodeksu Pracy. W Rozdziale I jest mowa o urlopach wypoczynkowych.

Art. 152. Kodeksu Pracy par. 1. stanowi, że „Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego”, par. 2. głosi zaś, że „Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu (...)”.

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Odbierz rabat -20% na naszyjni... więcej»
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Odbierz rabat -20% na naszyjniki złote oraz -20% na bransoletki srebrne. Rabat nie łączy się z innymi. Oferta i szczegóły promocji dostępne w salonach stacjonarnych i na jubilerschubert.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% na wszystkie but... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% na wszystkie buty i torebki z kodem: ZAKUPY. Oferta dostępna sklep.carinii.com.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 649 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 519,20 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do 30% na meble i dodatk... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online

Rabat do 30% na meble i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na sfmeble.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
REKLAMA