Praca przy komputerze - prawa pracownika

Praca przy komputerze - prawa pracownika fot. Fotolia
Sprawdź koniecznie, czego pracodawca nie może ci odmówić.
Milena Oszczepalińska / 20.04.2015 06:29
Praca przy komputerze - prawa pracownika fot. Fotolia
Praca przy ekranach monitorów to już niemal norma. Wiele branż, nawet tych dawniej zupełnie niezwiązanych z nowymi technologiami, jest obecnie zinformatyzowanych. Niemal każda firma musi mieć już własną stronę internetową, którą ktoś musi zarządzać. Sklepy przenoszą się do sieci, mają swoje sklepy online. Wydawnictwa przenoszą się do sieci, ponieważ czytelnicy częściej zaglądają na strony www niż do tradycyjnych gazet.

Praca przy komputerze, choć niezbyt męcząca fizycznie, również może obciążać, dlatego prawo pracy zapewnia takim osobom pewne szczególne prawa. Jakie?

Prawa pracownicze w Pracy przy komputerze

Jeśli twoja praca polega na spędzaniu każdego dnia kilku godzin siedząc przy ekranie monitora, pamiętaj, że masz kilka specjalnych praw. Przysługują ci one automatycznie, nie musisz się o nie ubiegać i pracodawca nie może odmówić ci ich udzielenia. W przeciwnym razie możesz go nawet pozwać do sądu pracy.

Te prawa stworzone są w trosce o twoje zdrowie. Praca siedząca może nieść za sobą poważne kłopoty z kręgosłupem, a spędzanie kilku godzin dziennie przed komputerem szczególnie źle wpływa na wzrok. Z tych praw warto zatem korzystać, jeśli chce się zachować dobrą formę jak najdłużej.

Oto prawa, które przysługują pracownikom zatrudnionym do pracy przy komputerze:

  • Przerwa
Jeśli pracujesz co najmniej 6 godzin dziennie, siedząc przed komputerem, możesz co godzinę skorzystać z pięciominutowej przerwy. W tym czasie powinnaś zrobić kilka skłonów, przejść się, pójść do toalety, by rozprostować kości i dać ulgę napiętym mięśniom. Pamiętaj jednak, że nie jest to przerwa na kawę i plotki...
  • Zakup okularów korekcyjnych
Jeśli do korzystania z komputera niezbędne są ci okulary korekcyjne, masz prawo uzyskać refundację na ich zakup. Kwota refundacji nie jest jednak stała i wcale nie musi pokrywać całości wydatku na okulary. Ustalana jest na podstawie wewnętrznych przepisów w firmie.
  • Skrócony czas pracy
Jeśli jesteś w ciąży, nie powinnaś pracować przy komputerze dłużej, niż 4 godziny na dobę. Pracodawca powinien albo zwolnić cię z reszty godzin, jeśli nie ma dla ciebie innego stanowiska, albo przenieść do pracy, która nie będzie wymagała wykonywania żadnych działań przy monitorze.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA