Powody, dla których warto zatrudniać młode mamy

Z pracoholizmu można wyjść, tylko trzeba zmienić swoje podejście do różnych spraw, sposób patrzenia na życie i różne wartości
Idealny pracownik jest jak jednorożec. Istnieje w mitach i opowieściach, podobno spełnia wszystkie życzenia, wszyscy chcą go spotkać i mają nadzieję, że stanie się to niebawem...Tymczasem pracodawcy budują profile osobowościowe i kompetencyjne, opisujące idealną osobę na dane stanowisko. Następnie próbują znaleźć wśród setek kandydatów tego, który spełnia ich wymagania.
Z pracoholizmu można wyjść, tylko trzeba zmienić swoje podejście do różnych spraw, sposób patrzenia na życie i różne wartości

Jak wygląda jednorożec?

Wśród cech, których poszukują pracodawcy najczęściej powtarzają się takie jak: pracowitość, odpowiedzialność, zaangażowanie i lojalność, bardzo dobra organizacja pracy, umiejętność pracy pod presją czasu, radzenie sobie ze złożonymi, wieloaspektowymi zadaniami, zdolność szybkiego uczenia się, zorientowanie na jakość i umiejętność pracy zespołowej. Istnieją setki sposobów na znalezienie odpowiedniego pracownika. Jednak wszystkie techniki i strategie stosowane przez firmy sprowadzają się do jednej złotej zasady odkrytej już dawno przez psychologów.

Po wieloletnich badaniach dotyczących osiągnięć życiowych wybitnych menedżerów, specjalistów, przedsiębiorców, po zbadaniu obwodu ich mózgoczaszki, diety, rytmu dobowego, cech genetycznych i nabytych, stwierdzono, że: najlepszym predykatorem przyszłych osiągnięć są poprzednie osiągnięcia w podobnej materii. Innymi słowy skąd wiemy, że Jaś będzie dobrze uczył się w czwartej klasie? Stąd, że dobrze uczył się w trzeciej. Skąd wiemy, że Jan poradzi sobie z zarządzaniem projektem? Stąd, że dotychczas pracował w kilku mniejszych projektach i wykazał się: pracowitością, odpowiedzialnością, zaangażowaniem itd.

Skąd wiemy, że kandydatka na stanowisko, które chcemy obsadzić posiada te wszystkie (albo prawie wszystkie) cechy, które opisaliśmy w pierwszym akapicie? Jedną z podpowiedzi jest projekt, który właśnie rozpoczęła w swoim życiu. Jest to projekt długotrwały, stawiający wysokie wymagania, a jednocześnie będący silnym motywatorem. Projekt „Jestem Młodą Mamą”.

Czy młoda mama może być jednorożcem?

Dobra organizacja

Zatrudniając młodą mamę, możemy mieć pewność, że jest to osoba dobrze zorganizowana. Kandydatka, która właśnie siedzi przed nami i odbywa rozmowę kwalifikacyjną, w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszła bardzo wymagającą szkołę błyskawicznego działania, nie tracenia czasu, radzenia sobie z zarządzaniem dostawami i zakupami, logistyką i kontrolą jakości. Musiała błyskawicznie przeorganizować swoje życie, a efektywne wykorzystanie każdej chwili było tu z pewnością kompetencją wiodącą.

Zdolność szybkiego uczenia się

Atutem młodych mam jest także szybkość uczenia się. Są „żywym dowodem” na to, że możliwości przyswajania nowych informacji i błyskawicznego uczenia się są u ludzi nieomal nieograniczone. Nauka obsługi nowej aplikacji będzie z pewnością niewielkim problemem w porównaniu z nauką reagowania w sytuacji, gdy dziecko z niewiadomych powodów zaczyna płakać, krztusić się lub wydawać podejrzane dźwięki.

Polecamy: Dyskryminacja kobiet na rynku pracy

Umiejętność radzenia sobie ze stresem

Skoro już mówimy o sytuacjach stresowych i działaniu pod presją. Nie ma lepszej szkoły opanowania, radzenia sobie w warunkach stresu, niż sytuacja, w której lawirując w intensywnym ruchu ulicznym trzeba przejechać miasto z „intensywnie dającym o sobie znać” maluchem zapiętym w foteliku. Podobnie naturalną kompetencją staje się umiejętność oceniania ryzyka i zapobiegania kolejnym zagrożeniom.

Wielozadaniowość

Działanie multitaskowe czy wieloaspektowe projekty to dla młodej mamy żaden kłopot. Równoczesne dbanie o to, żeby w domu były wszystkie niezbędne produkty żywnościowe i higieniczne, przestrzeganie właściwej diety własnej i dziecka, dostarczanie mu rozrywki, dbanie o wszelkie terminy lekarskie, a do tego reagowanie w najróżniejszych sytuacjach nietypowych (bo sytuacje typowe właściwie nie zdarzają się) staje się częścią omawianego tu projektu.

Lojalność i efektywność

Kiedy już zatrudnimy taką osobę, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że okaże się ona pracownikiem bardzo efektywnym i lojalnym. Istnieje sporo danych, mówiących o tym, że młodzi ludzie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, stają się bardziej lojalni wobec pracodawcy, gdy zostają rodzicami. Wiąże się to z rosnącą potrzebą bezpieczeństwa i stabilizacji sytuacji życiowej i materialnej. A skąd wzrost efektywności? Otóż młode mamy rzadko tracą czas w pracy na czynności z pracą mało związane: przedłużający się lunch, rozmowy towarzyskie przy herbacie, załatwianie prywatnych spraw. Młodej mamie zależy bowiem na jak najsprawniejszym wykonaniu obowiązków, by mogła spokojnie wyjść z pracy i zająć się „drugim etatem”.

Wysoka jakość

Młoda mama w sposób naturalny jest też pracownikiem zorientowanym na jakość wykonywanej pracy. Szkołę wysokiej jakości przeszła opiekując się dzieckiem. Niestaranna opieka czy zaniedbanie obowiązków szybko owocują problemami żołądkowymi, skórnymi lub gorączką malucha. Stąd wyuczona dbałość o drobiazgi i umiejętność starannego „dopięcia ostatniego guzika”.

Łatwiej o motywację

W trudnej sytuacji rynkowej, firmy muszą także umacniać swoją markę, zwiększać konkurencyjność, ale także dbać o stabilność wewnętrzną. Niekontrolowana fluktuacja kadr, odejścia wiodących specjalistów do konkurencji i ich niechęć do pozostania z firmą, gdy chwilowo nie może wypłacić zwyczajowych bonusów, podważają wiarygodność organizacji. Pracownicy przestają identyfikować się z firmą. Badania brytyjskie prowadzone w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku, a zatem w warunkach intensyfikującego się kryzysu wykazały, że czynnikiem silnie wpływającym na stabilną sytuację kadrową i trwałość zespołu pracowniczego jest zespół czynników nazwanych Perceived Organisational Support (POS). POS oznacza stopień, w jakim pracownik czuje, że jest doceniany, rozpoznawany i darzony lojalnością przez organizację. POS jest zatem rodzajem kredytu emocjonalnego, który pracownik zaciąga w organizacji i który potem oddaje, spłacając go własną lojalnością. Im bardziej pracownik czuje się wspierany i doceniany przez organizację, tym mniej chętnie odejdzie do konkurencji. O ile w przypadku pracowników średniego i wysokiego szczebla tym, czym możemy ich zatrzymać przy sobie jest dostarczanie nowych wyzwań i zwiększanie wynagrodzenia, o tyle pokazanie lojalności firmy w stosunku do młodej mamy jest o wiele prostsze.  Wystarczy czasem zapytać o zdrowie jej i dziecka. Pozwolić wyjść pół godziny wcześniej, gdy śpieszy się do przedszkola. Powiedzieć o tym, że doceniamy jej umiejętność poradzenia sobie z równoważeniem pracy zawodowej i domowej. Za ten rodzaj waluty kupujemy pracownika czującego, że firma docenia młodą mamę.

Dobre praktyki

Bardziej sformalizowane sposoby okazywania wsparcia młodym matkom owocują natomiast godłem „Firma przyjazna Mamie”, coraz silniej rozpoznawanym i cenionym na rynku. Godło to nie tylko przyciąga specjalistki, ale także z punktu widzenia klientów pokazuje, że firma stawia na budowanie długotrwałych, stabilnych relacji z ludźmi, a zatem zarówno z personelem, jaki i z klientami.  Często okazuje się ono przepustką do nawiązania relacji biznesowych z innymi firmami, szczycącymi się tym samym godłem. Wiemy przecież, że najskuteczniejszy rodzaj reklamy, to tzw. reklama szeptana. „Firma przyjazna Mamie” to rodzaj polecenia przez przyjaciółkę – „oni są w porządku”.

Zobacz także: Czy kobiety w domu pracują

Tagi: praca, Rodzice

Redakcja poleca

REKLAMA