Networking - praca z polecenia czy po znajomości?

Networking fot. Fotolia
Networking, czyli praca z polecenia to dziś powszechnie stosowana forma poszukiwania pracy. Czym networking różni się od pracy załatwianej po znajomości, jakie są zalety networkingu i jakie szanse na zatrudnienie daje ta forma poszukiwania zatrudnienia? Wyjaśnia Marta Eromin, Koordynator Centrum Karier Collegium Civitas.
/ 26.03.2012 15:23
Networking fot. Fotolia

Poszukując pracy warto łączyć różne metody, bowiem wszystkie sposoby mogą okazać się skuteczne. Najbardziej popularną metodą poszukiwanie pracy jest wysyłanie dokumentów w odpowiedzi na pojawiające się w Internecie ogłoszenie. W Internecie można zarejestrować się na konkretnych portalach pracy (np. Pracuj pl) albo przeglądać ogłoszenia na stronach wybranych pracodawców.

Szukając pracy w Internecie warto pamiętać o portalach społecznościowych takich jak: Goldenline, Profeo, Linkedin. Na tych stronach można założyć własne konto i pracodawcy sami mogą odnaleźć naszą kandydaturę w sieci. Kontakt bezpośredni z pracodawcą umożliwiają organizowane przez Urzędy Pracy czy Biura Karier danych uczelni Targi Pracy. Coraz więcej firm szukając pracowników zgłasza się z prośbą o pomoc do Agencji Pośrednictwa Pracy/Doradztwa Personalnego. Warto zostawić swoje CV w kilku agencjach, jest duże prawdopodobieństwo, że nasza kandydatura zainteresuje któregoś z nich.

Zobacz także: Trendy na rynku pracy w 2012 roku

Okazuje się jednak, że najskuteczniejszą metodą poszukiwania pracy jest networking. Według badań około 65 % posad udaje się znaleźć właśnie dzięki sieci kontaktów.

Networking kojarzony jest często z pracą po znajomości, z polecenia. Networking jest jednak świadomym procesem wymiany informacji, zasobów wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzonym przy pomocy wzajemnie korzystnych kontaktów. Sztuka networkingu polega na wykorzystywaniu codziennych doświadczeń dotyczących relacji z osobami, które żyją dookoła nas i z którymi mamy codzienny kontakt. Networking działa na zasadzie wzajemności, wzajemna pomoc to podstawa budowania sieci kontaktów.

Zobacz także: Jak znaleźć pracę przy użyciu social media?

Networking to nic innego jak polecenie naszej kandydatury osobie/firmie, która potrzebuje pracownika. Nie równa się to jednak z zatrudnieniem, polecona osoba zazwyczaj przechodzi tradycyjny proces rekrutacyjny. Należy jednak pamiętać, że sieć kontaktów buduje się latami. Żeby kontakt utrzymać należy być aktywnym i uaktualniać swoje dane. Networking nie bazuje na krótkich, szybkich spotkaniach, to nie jest proszenie o posadę i nie służy do manipulowania. Networking to też wymiana wiedzy i informacji tak często wykorzystywana na przykład na formach internetowych/branżowych.

Zobacz także: Zmiana zawodu - jak do tego podejść?

Networking daje możliwość dotarcia do ukrytego rynku ofert. Umożliwia podjęcie zatrudnienia dzięki wygenerowanym dla nas ofertą. Sieć kontaktów daje nam również wsparcie emocjonalne, co nie jest bez znaczenia dla naszej samooceny i samopoczucia.

W poszukiwaniu pracy należy wykorzystywać jednak różne metody, trzeba szukać wytrwale, powiadomić znajomych, że szukamy pracy, nie poddawać się a na pewno osiągniemy sukces.

Redakcja poleca

REKLAMA