Kiedy zostaną wprowadzone e-zwolnienia lekarskie?
ZUS daje firmom dwa lata na przystosowanie sprzętów do możliwości zarządzania e-zwolnieniami. Dokładnie tyle, czyli dwa lata ma trwać okres przejściowy. Jeżeli firmy wdrożą u siebie nowe rozwiązanie wcześniej, wcześniej będą korzystać z e-zwolnień. Ostatecznie jednak zwolnienia papierowe znikną 1 stycznia 2018 roku.Jak będzie wyglądało wystawianie elektronicznych zwolnień chorobowych?
Nowe rozwiązanie będzie polegało na tym, że lekarz nie będzie wypisywał odręcznie L4, ale zrobi to w programie na komputerze. Dzięki temu do takiego zwolnienia będzie miał dostęp zarówno ZUS, jak i pracodawca danego chorego.W jaki sposób firmy mają mieć dostęp do e-zwolnień?
Każdy przedsiębiorca (z wyjątkiem tych najmniejszych, którzy zatrudniają do 5 pracowników) zobowiązany jest do założenia profilu płatnika składek w systemie ZUS-u. Ma na to czas do końca tego roku. Założenie konta w tym systemie jest całkowicie bezpłatne.Jeżeli pracodawca nie będzie miał jeszcze profilu w systemie teleinformatycznym ZUS-u w 2016 roku, wówczas lekarz wystawi takiemu pracownikowi zwolnienie nadal w formie papierowej.
Skutki wprowadzenia nowego rozwiązania w ZUS-ie
Zwolnienia widniejące w systemie będą łatwo dostępne i jawne. Dzięki temu ZUS chce wyeliminować problem tzw. lewych zwolnień. Zarówno pracodawca, jak i ubezpieczyciel będą mogli kontrolować sytuację danego pracownika (ubezpieczonego).Z drugiej strony pracownik nie będzie już miał obowiązku przynosić pracodawcy L4 po przebytej chorobie w ciągu pierwszych 7 dni od powrotu do pracy. Zwolnienie dostarczy za niego lekarz, wypisując je w systemie.
Dowiedz się też:
Co zrobić, gdy szef nie zgadza się na urlop?
Jakie są prawa w pracy mamy kilkulatka?
Jak przetrwać w ciąży w pracy?
Jakie są prawa w pracy mamy kilkulatka?
Jak przetrwać w ciąży w pracy?