Kto z nas lubi zostawać w pracy po godzinach? Oczywiście zwykle każdy stara się zrobić wszystkie zadania, jakie ma na dany dzień i wyjść o czasie. Niekiedy jednak jest konieczność zostania dłużej, bo np. jest pilny projekt do zrobienia. Niechętnie, ale zostajemy te dodatkowe godziny. Pocieszeniem może być fakt, że za pracę w godzinach nadliczbowych prawo pracy gwarantuje nam wyższą stawkę. O ile? Podpowiadamy!
Ile należy się za nadgodziny?
Kwestia ta zależy od tego, jakie są to nadgodziny. Zgodnie z kodeksem pracy nadgodziny rozróżnione są ze względu na to, kiedy i w jakim wymiarze są wykonywane. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek w wysokości:- 100 proc. wynagrodzenia - gdy praca wykonywana jest w nocy, niedziele lub święta (które nie są dniami pracy danego pracownika) lub w dniu wolnym, który przysługuje pracownikowi w danym tygodniu w zamian za pracę w niedzielę lub święto.
- 50 proc. wynagrodzenia - gdy praca wykonywana jest w innych przypadkach niż powyższe.
Kiedy pracodawca może nakazać ci pracować w nadgodzinach?
Taka praca dopuszczalna jest wyłącznie w 2 przypadkach:- gdy jest konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia, zdrowia lub mienia ludzkiego lub usunięcia jakiejś awarii;
- gdy występują szczególne, wyjątkowe potrzeby pracodawcy.
Sprawdź też:
Prawa i obowiązki przy nadgodzinach
Co się wlicza do czasu pracy?
Powrót do pracy po urodzeniu dziecka
Co się wlicza do czasu pracy?
Powrót do pracy po urodzeniu dziecka