Kiedy będziesz prezentował swoją pracę komisji egzaminacyjnej, podczas zdawania ustnej matury z języka polskiego - pamiętaj, że to Ty jesteś jej autorem.

Gdy inni odpoczywają, a my pracujemy

Wakacje, zimowe ferie większości osób kojarzą się z wypoczynkiem. Jest jednak spora grupa osób, która ten czas wykorzystuje na zebranie doświadczenia zawodowego. Brak odpoczynku może frustrować – jak tego uniknąć?
/ 16.09.2010 20:26
Kiedy będziesz prezentował swoją pracę komisji egzaminacyjnej, podczas zdawania ustnej matury z języka polskiego - pamiętaj, że to Ty jesteś jej autorem.

Niewiele osób może się pochwalić odpornością na „wakacyjną nostalgię”. Znajomi wyjechali, by wypocząć – przesyłają zdjęcia, SMS-y, pocztówki – a my siedzimy za biurkiem, wyglądamy przez okno i zazdrościmy wszystkim tym, którzy cieszą się pełnią urlopu. Zaczynamy się zastanawiać, czy praca spełnia pokładane w niej nadzieje. Taka sytuacja może doprowadzić do frustracji. Jak jej uniknąć?

Po pierwsze, nie narzekaj

Jeśli wykonujesz pracę, która nie spełnia Twoich oczekiwań, nie zniechęcaj się, staraj się potraktować ją jak cenną życiową naukę. Pomyśl, że masz możliwość nauczenia się nowych rzeczy oraz poszerzenia swoich kwalifikacji. Pamiętaj, że nie musisz swojej pracy lubić, ale warto się z nią oswoić. Postaraj się nie walczyć ze wszystkim i wszystkimi dookoła, nie narzekaj na szefa i współpracowników, nie zazdrość kolegom na wakacji. Naucz się doceniać to co masz. W tym celu weź kartkę i spróbuj wymienić wszystko, czego nauczyłeś się w tej pracy. Następnie podziel zebrane doświadczenia na dobre i złe. Obok nich napisz, co zyskałeś, czego się nauczyłeś i czego się o sobie dowiedziałeś.

Warto wiedzieć: Co warto jeść, gdy dopada Cię stres?

Po drugie, pracuj w myśl zasady „tu i teraz”

Praktyka to zderzenie marzeń o pracy z rzeczywistością pracy. Nie daj się ponieść wyobraźni „co mogłaby być, gdyby”, myśl raczej o „tu i teraz”. Nie zazdrość kolegom na urlopach. Nie rób z siebie ofiary, myśląc, że ty musisz pracować, by inni mogli odpoczywać. Postaraj się „urlopowy czas” w firmie wykorzystać na poznanie warunków pracy oraz struktury firmy. W okresie urlopowym nawet w firmach następuje spowolnienie tempa pracy. Pamiętaj, że ludzie często mają nierealistyczne wymagania, co do pracy, szefa i obowiązków. Zrozumienie tego, to cenna, choć czasami bolesna, nauka na drodze kariery zawodowej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/29.10.2010 09:02
Pewnie to truizm, ale dobrze jest zachować odpowiednie proporcje między pracą a czasem wolnym, żeby nie wpaść w pracoholizm i nie bać się, co się stanie, gdy nadejdzie dzień wolny albo wręcz brak pracy.
/26.10.2010 11:10
[quote=ewcia69] ja mysle, ze ludzie ktorzy tak bardzo się zapracowują po prostu uwazają ze nie zasługują na odpoczynek.... [/quote] To już jest błędne koło.
/26.10.2010 08:06
ja mysle, ze ludzie ktorzy tak bardzo się zapracowują po prostu uwazają ze nie zasługują na odpoczynek....
POKAŻ KOMENTARZE (2)