Premier przekonana o korzyściach przyznanych Polsce poprzez Fundusze Europejskie
W sumie na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać około 349 mld zł (82,5 mld euro) w ramach polityki spójności. Jak stwierdziła na spotkaniu premier Ewa Kopacz:Miliardy z Unii Europejskiej przełożą się na lepszą jakość życia, umacnianie nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki oraz na inwestycje w przyszłe pokolenia.
Wszystkie programy zatwierdzone przez Komisję Europejską
Polska przygotowała 22 programy do roku 2020, w tym 6 krajowych i 16 regionalnych. Wszystkie zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską. W związku z tym ogłoszono też już pierwszy konkurs w programie Polska Cyfrowa. Wnioski można składać już od 27 lutego. Kolejne konkursy będą sukcesywnie ogłaszane.Na uroczystości inaugurującej kolejną transzę Funduszy Europejskich pojawiła się także Corina Crețu, komisarz ds. polityki regionalnej. Komisarz przekazała minister Marii Wasiak Umowę Partnerstwa, czyli dokument określający strategię wykorzystania nowej puli funduszy.
Jakie obszary będą objęte wsparciem finansowym z Funduszy Europejskich?
Na największe wsparcie mogą liczyć te obszary, dzięki którym może dokonać się:- wzrost gospodarczy;
- zwiększenie zatrudnienia;
- modernizacja gospodarki.
W co zostaną zainwestowane środki finansowe z Funduszy Europejskich?
Podstawowym założeniem jest to, by wesprzeć finansowo te działalności, z których będziemy efektywnie i długo korzystać. Inwestycje będą zatem skoncentrowane na wspieraniu:- innowacyjności gospodarki;
- konkurencyjności gospodarki;
- zmniejszenia dysproporcji w rozwoju poszczególnych części naszego kraju;
- budowania bardziej przyjaznego i sprawnego państwo;
- dalszego rozwoju infrastruktury transportowej;
- ochrony środowiska.