O co mogą zapytać w drugim etapie?
Przejście do drugiego etapu rekrutacji oznacza, że osoba ubiegająca się o pracę jest postrzegana jako odpowiedni kandydat na dane stanowisko. Taka rozmowa kwalifikacyjna może wyglądać różnie w zależności od profilu firmy. Na tym etapie jest to już zazwyczaj rozmowa z osobami na wyższych stanowiskach, jak i równymi rangą pracownikami. Najlepiej być przygotowanym na podobne jak podczas pierwszej rozmowy pytania o wykształcenie, doświadczenie i prośby, aby opowiedzieć parę słów o sobie.
Jednak potencjalny przyszły pracodawca, który wie już, że posiadamy odpowiednie kwalifikacji i umiejętności, będzie chciał też dokładniej przyjrzeć się naszej osobowości i kulturze osobistej. „Poza tym na drugim etapie rozmowy kwalifikacyjnej mogą paść pytania w dużo większym stopniu dotyczące specyfiki konkretnego stanowiska, na które aplikujemy” - uprzedza Małgorzata Majewska, ekspert wiodącego portalu kariery monsterpolska.pl. Przykładowe zadania i pytania pojawiające się na tym etapie rekrutacji znaleźć można na stronie internetowej www.monsterpolska.pl w Poradniku kariery.
Zobacz także: Jakie pytania najczęściej padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Przygotuj sobie pytania
Należy również pamiętać, że drugie spotkanie z przyszłym pracodawcą to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o pracy w tej firmie. „Najlepiej wcześniej przygotować sobie kilka pytań, jednak najciekawsze i najlepsze są te pytania, które przychodzą do głowy podczas spotkania. Nie można zapomnieć, że na tym etapie rekrutacji należy zadawać pytania” – przypomina Małgorzata Majewska. Podczas drugiej rozmowy pojawi się na pewno pytanie o wynagrodzenie. Warto, więc się odpowiednio do niego przygotować i zebrać informacje z rynku oraz od znajomych pracujących na podobnym stanowisku oraz spisać listę pytań dotyczących warunków zatrudnienia i ewentualnych świadczeń dodatkowych, które zadamy potencjalnemu pracodawcy.
Zobacz także: Jak zmienić swoje nawyki, by odnieść sukces zawodowy?
Wciąż elegancko, ale nie tak samo
Kluczową kwestią na takim spotkaniu jest także strój. Jak na każdą rozmowę należy ubrać się tak, aby sprawiać dobre wrażenie. Należy wyglądać schludnie i elegancko nawet, jeśli oznacza to założenie kolejny raz tego samego kostiumu lub garnituru. Można zmienić kolor koszuli lub krawata. Najważniejsze jest, aby dobrze się czuć i elegancko prezentować.
Zobacz także: Strój na rozmowę kwalifikacyjną - jak uniknąć wpadki?
Zweryfikuj swoje kwalifikacje
Ostatnim etapem przygotowań do drugiego spotkania z przyszłym pracodawcą powinno być krytyczne spojrzenie na kwalifikacje i doświadczenie, a następnie porównanie ich z zakresem obowiązków na nowym stanowisku pracy. Jeżeli oba profile pasują do siebie, należy wziąć głęboki oddech i udać się na drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej z przekonaniem, że jesteśmy odpowiednią osobą na owe stanowisko.
Zobacz także: Zmiana zawodu - jak do tego podejść?