Czy trzeba złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Każdy rodzic chce mieć dobre relacje ze swoim dzieckiem!
Urlop macierzyński służy regeneracji sił po porodzie oraz sprawowaniu opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Do nabycia prawa do urlopu przez pracownicę wystarcza sam fakt pozostawania przez nią w momencie porodu w stosunku pracy, natomiast wymiar tego urlopu, całkowicie niezależny od stażu pracy, jest uwarunkowany jedynie tym, czy jest to poród pojedynczy czy wieloraki.
/ 05.07.2010 11:03
Każdy rodzic chce mieć dobre relacje ze swoim dzieckiem!

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński może być udzielony tylko w naturze ze względu na jego oczywisty cel - regenerację sił po porodzie oraz opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Dlatego nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego zamiast udzielenia urlopu macierzyńskiego w naturze.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

1. 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2. 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
3. 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
4. 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
5. 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie

Zobacz także: Ciąża i prawo

Wniosek

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego nie jest konieczny. Wystarczy zaświadczenie ze szpitala o porodzie i akt urodzenia dziecka.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownica chce skorzystać z urlopu przed porodem. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Tylko od decyzji pracownicy zależy, czy skorzysta przed porodem z tej możliwości, czy też cały wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzysta po porodzie.

Pracodawca nie może ingerować w decyzję pracownicy w tym zakresie. Decyzja pracownicy o skorzystaniu przed porodem z urlopu macierzyńskiego w podanym wymiarze zobowiązuje pracodawcę do udzielenia go we wskazanym przez nią terminie i długości, pod warunkiem jednak, że będą to co najmniej 2 tygodnie.

Urlop macierzyński udzielony pracownicy na jej wniosek przed porodem może być dłuższy niż 2 tygodnie. Nie może natomiast być krótszy.

Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego przed porodem powinien być złożony u pracodawcy ustnie lub pisemnie z dołączonym zaświadczeniem od lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, w którym wskazuje on przewidywaną datę porodu.

Zobacz także: Urlop macierzyński

Redakcja poleca

REKLAMA