Czy muszę wziąć zaległy urlop

urlop wypoczynkowy, prawo pracy, zima, góry fot. Dreamstime
Pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na termin urlopu, niezależnie od tego, czy jest to urlop aktualny, czy zaległy
/ 16.12.2013 12:06
urlop wypoczynkowy, prawo pracy, zima, góry fot. Dreamstime
Zostało mi kilka dni urlopu z zeszłego roku. Szef żąda, bym jak najszybciej go wykorzystała. Czy może zmusić mnie do wzięcia urlopu? A może mogłabym dostać za te dni pieniądze?
Kamila W., Lublin


Pracodawca powinien udzielić urlopu w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, np. za 2010 r. – do końca 2010 r. Może się jednak zdarzyć, że z jakichś względów nie jest to możliwe. Kodeks pracy wymaga wtedy, aby pracodawca udzielił zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału roku następującego po tym, w którym pracownik nabył prawo do wypoczynku. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, w razie kontroli inspekcji pracy może zostać ukarany grzywną za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

• Gdy pracownik nie chce iść na zaległy urlop, pracodawca może go na niego wysłać w terminie od 1 stycznia do 31 marca. Wówczas pracownik nie musi wypisywać wniosku urlopowego, bo otrzymuje polecenie służbowe.

• Wypłata ekwiwalentu jest możliwa wówczas, gdy osoba zatrudniona nie zdążyła wykorzystać urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Warto wiedzieć.
Jeśli z jakiegoś powodu pracownik nie wykorzystał dni wolnych od pracy, te nie przepadają. Prawo do niego przedawnia się dopiero po trzech latach.

Pamiętaj!
Pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na termin urlopu, niezależnie od tego, czy jest to urlop aktualny, czy zaległy.

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA