35 miesięcy - to podstawa urlopu wychowawczego. To okres z którego będą mogli skorzystać obydwoje rodziców. Dodatkowo przewidziany jest jeszcze jeden miesiąc dla matki i jeden dla ojca.
To dobra informacja dla rodziców! Wedle art. 186 k.p.- urlop wychowawczy będzie mógł wynosić aż 37 miesięcy. Z jednoczesnym zaznaczeniem, że w tym urlopowym zakresie występują dwa miesiące przeznaczone tylko i wyłącznie do wykorzystania przez jednego z rodziców bez możliwości oddania swej części małżonkowi. To oznacza, że mama lub tata może wykorzystać najwyżej 36 miesięcy rodzicielskiej opieki. Jeśli drugi nie zechce zostać z dzieckiem w domu, ten dodatkowo przysługujący miesiąc przepadnie.
Od tego roku rodzice będą mogli skorzystać z owego urlopu maksymalnie 5 razy, z zaznaczeniem, że nie będzie przysługiwał dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia.
Od stycznia 2013 r. w tym samym czasie z dzieckiem będą mogli być na urlopie wspólnie rodzice tylko przez okres 4 miesięcy. Tak więc, jest to o 1 miesiąc dłużej niż do roku 2012. Jednak nie ulegnie zmianie zasada, zgodnie z którą jeśli szef któregoś z pracowników dowie się, że limit ten został przekroczony- ma prawo wezwać go do pracy, a w przypadku nie wywiązania się z obowiązku wyciągnąć konsekwencje.
Nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego.
Jeśli w tym samym roku nabędziemy prawo do urlopu wychowawczego i wrócimy do pracy jeszcze przed zakończeniem roku, przysługuje nam urlop wypoczynkowy w standardowym zakresie czasowym (jest to 20 lub 26 dni). Jest to spory plus dla pracowników. Zmiany w 2013 roku zakładają, iż przejście z jednego urlopu do drugiego nie spowoduje automatycznie uszczuplenia urlopu wypoczynkowego. Wyjątkiem są osoby, które na przełomie roku będą na urlopach rodzicielskich. Takie osoby nie mogą liczyć na możliwość zwiększenia sobie wymiaru urlopu wychowawczego.
Owy zakres przejściowy obejmuje jedynie rodziców, którzy na dane dziecko skorzystali już z urlopu wychowawczego przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów. Jeśli pracownik skorzystał już choćby z części urlopu wychowawczego to nie nabędzie prawa do zwiększonego wymiaru uprawnienia rodzicielskiego.