Wypadek na drodze: Co zrobić, gdy się przydarzy

stłuczka, kolizja, wypadek drogowy, policja, ubezpieczenia, odszkodowanie, kobieta, samochód fot. Panthermedia
Samochodowej stłuczki nie da się przewidzieć. Zwłaszcza zimą, gdy jezdnie są oblodzone. Podpowiadamy, jak zachować się w takiej sytuacji, by później nie mieć kłopotu z odszkodowaniem.
/ 31.01.2011 12:53
stłuczka, kolizja, wypadek drogowy, policja, ubezpieczenia, odszkodowanie, kobieta, samochód fot. Panthermedia
Gdy na jezdni zalega pośniegowe błoto, bardzo łatwo o wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi, zbyt późne hamowanie... Wysiadasz z samochodu półprzytomna ze zdenerwowania. Kierowcy drugiego auta też skacze adrenalina, nawet jeśli tylko lekko zarysowałaś mu zderzak. Co robić w takiej sytuacji? Staraj się trzymać nerwy na wodzy i nie daj się sprowokować do awantury. Zacznij działać.

Oceń szkodę, pomyśl o świadkach

Przede wszystkim włącz światła awaryjne i wyłącz silnik. Następnie oznacz miejsce wypadku, ustawiając za autem trójkąt ostrzegawczy. Jeśli samochody są w niewielkim stopniu uszkodzone, dobrze jest usunąć je na pobocze, tak aby nie utrudniały ruchu innym pojazdom. Jeśli do kolizji doszło nocą, włóż na siebie kamizelkę odblaskową. Będziesz dobrze widoczna.

Obejrzyj szkody. Wykorzystaj swoją komórkę, aby zrobić zdjęcia – przydadzą się jako materiał dowodowy. Zapytaj osoby, które widziały wypadek, czy w razie niejasności możesz liczyć na ich pomoc (przyda się to w ewentualnym sporze z ubezpieczycielem). Spisz dane świadków.

Uwaga!

Nie należy usuwać pojazdów, gdy są wątpliwości, kto ponosi winę za wypadek. Nie wolno tego robić także wówczas, gdy w wypadku ktoś został ranny (lub, co gorsza, są ofiary śmiertelne). Trzeba wtedy wezwać pogotowie i policję, a także straż pożarną.

Warto wiedzieć!
Wysiadając z pojazdu, zawsze wyjmij kluczyki ze stacyjki. Stłuczka mogła zostać celowo zaaranżowana przez złodzieja, który wskoczy do pojazdu i odjedzie.

Czas na oświadczenie o winie sprawcy
Teraz trzeba rozstrzygnąć, kto ponosi odpowiedzialność za kolizję. To szczególnie istotne przy dochodzeniu odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ponadto  wpływa na wysokość zniżki (winny traci ulgę za bezszkodową jazdę). Niezależnie od tego, które z was – ty czy drugi kierowca – spowodowało kolizję, musicie spisać oświadczenie. Najlepiej, jeśli macie przy sobie wzór takiego dokumentu. Jeśli żadne z was go nie ma, trzeba będzie sporządzić oświadczenie samodzielnie. Musi być ono napisane odręcznie i podpisane imieniem i nazwiskiem sprawcy (pobierz wzór).
- świadczenie powinno zawierać:
- dokładny opis miejsca zdarzenia (np. ulica i nr domu, skrzyżowanie);
- wasze dane (imiona, nazwiska, adresy, numery dowodów osobistych lub praw jazdy);
- dane identyfikujące auta (numery rejestracyjne);
- wskazanie, które z was jest sprawcą, a które poszkodowanym;
- numer polisy OC sprawcy i datę zawarcia umowy ubezpieczenia;
- nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.
W oświadczeniu należy także opisać, w jaki sposób doszło do kolizji i co zostało uszkodzone. Dobrze jest zrobić szkic sytuacyjny, zaznaczając na nim, w których kierunkach poruszały się samochody, ich położenie po kolizji, znaki drogowe umieszczone na drodze.

Uwaga!
O zdarzeniu trzeba jak najszybciej zawiadomić telefonicznie ubezpieczyciela. Nie może to nastąpić później niż w terminie określonym w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Powinnaś mieć je dołączone do umowy.

Warto wiedzieć!
Jeżeli to ty jesteś poszkodowana, sprawdź wpisane przez sprawcę dane z jego dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym. Upewnij się, że ta osoba jest właścicielem auta – jeśli nie, zapisz jego dane i dane właściciela pojazdu.

Pobierz wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej >>


Co zrobić, by dostać odszkodowanie
Z oświadczeniem o winie należy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy i wypełnić druk zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciel musi w ciągu 7 dni przeprowadzić postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego (oględziny i ocenę techniczną samochodu). Może też poprosić cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów, aby ustalić wysokość odszkodowania. Powinno być ono wypłacone w ciągu 30 dni od powiadomienia ubezpieczyciela o szkodzie. Termin ten może się wydłużyć do 90 dni, jeżeli trwa postępowanie prowadzone przez policję lub prokuraturę. W przypadku AC ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. W razie problemów możesz skontaktować się biurem Rzecznika Ubezpieczonych – numer telefonu (22) 333 73 26, (22) 333 73 28.

Uwaga!
Dopóki ubezpieczyciel nie dokona oględzin auta, nie wolno go naprawiać ani korzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy.

Warto wiedzieć!
Jeśli okaże się, że sprawca nie miał OC, wówczas odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gdy nie uda się ustalić sprawcy wypadku, to otrzymasz od Funduszu jedynie odszkodowanie za szkodę, jaką ty poniosłaś.

Kiedy trzeba wezwać policję
Jest to konieczne, jeżeli:
• są ranni lub zabici;
• nie można ustalić, kto jest sprawcą.

Policję warto wezwać także wtedy, gdy:
• sprawca wypadku usiłuje cię zastraszyć i zmusić, abyś wzięła winę na siebie;
• podejrzewasz, że kierowca jest pod wpływem alkoholu;
• winny kierowca nie posiada dokumentów lub nie ma ważnej polisy OC.

Warto wiedzieć!
Jeżeli sprawca podpisał oświadczenie, a potem je wycofał (tłumacząc np. że złożył je pod wpływem szoku), powinnaś skierować sprawę do sądu. Ten przeanalizuje policyjny protokół, wysłucha świadków, powoła biegłych, a na koniec ustali, kto zawinił.

Alicja Hass / Przyjaciółka
Pobierz wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej >>