Ubezpiecz swoje mieszkanie

ubezpieczenia, mieszkanie, polisa, finanse
Włamanie, zalanie pożar… – wypadków losowych nie brakuje. Chociaż nie jesteś w stanie przed nimi się ustrzec, możesz zmniejszyć wynikłe z nich straty. W jaki sposób? Kupując polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym.
/ 16.11.2009 08:47
ubezpieczenia, mieszkanie, polisa, finanse
Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym zawierasz zwykle na rok, ale możesz wykupić polisę na okres krótszy niż dwanaście miesięcy. Jak spośród setek ofert wybrać tę najlepszą? Oto najważniejsze podpowiedzi.

Co i od czego ubezpieczyć?

Zanim zaczniesz przeglądać oferty, zastanów się, jakiej konkretnie ochrony potrzebujesz. Polisa może objąć ubezpieczenie:
- tzw. substancji mieszkaniowej (czyli samych murów),
- wyposażenia mieszkania, czyli mebli, sprzętów, i tzw. elementów stałych, tj. przymocowanych do ścian i podłogi (np. zabudowa kuchni, pawlacze). Ubezpieczeniem można również objąć piwnicę czy garaż.

Uwaga! Jeżeli masz w domu jakieś cenne rzeczy (np. biżuterię), trzeba będzie ją dodatkowo ubezpieczyć.
Gdy już podejmiesz decyzję, co ma objąć polisa, zastanów się nad rodzajem ochrony. Możesz się ubezpieczyć od ognia, zalania, kradzieży z włamaniem i od innych zdarzeń losowych (np. klęsk żywiołowych), a także od odpowiedzialności cywilnej (gdy ty komuś wyrządzisz szkodę).

Przeczytaj dokładnie warunki ubezpieczenia
Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia i ewentualnych wyłączeń, a także twoich praw i obowiązków znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dlatego powinnaś bardzo uważnie je przeczytać. Możesz poprosić agenta ubezpieczeniowego o zostawienie tych dokumentów na dzień lub dwa, abyś na spokojnie zapoznała się z ich treścią.

Zwróć uwagę na:
- zakres ochrony i wyłączenia z umowy – nie dostaniesz odszkodowania, jeżeli np. szkoda powstała w wyniku twojego niedopatrzenia, zaniedbania lub działania pod wpływem alkoholu bądź narkotyków;
- franszyzę, czyli wartość szkody, którą będziesz musiała pokryć z własnej kieszeni. Może być to np. 1000 zł.

Nie zapomnij zapytać agenta o limity odpowiedzialności, czyli granice do jakich towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie pokryć straty. Dzięki temu będziesz wiedziała, na jaki zwrot gotówki możesz liczyć, gdy zdarzy się nieszczęście. Na przykład, jeżeli na sprzęt audio-wideo limit wynosi 50 proc., to odzyskasz tylko połowę wartości tego, co zostało skradzione lub zniszczone. Najniższy limit mają zwykle pieniądze i biżuteria (5–10 proc.). Można jednak go podwyższyć za dodatkową opłatą.

Składka jednorazowa lub w ratach
Wysokość składki zależy od kwoty, na jaką chcesz się ubezpieczyć. Im wyższa – tym więcej zapłacisz. Określając wysokość składki, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze też pod uwagę region, w którym mieszkasz (duże miasta bardziej sprzyjają kradzieżom), położenie lokalu (parter i ostatnie piętro są droższe).

Składka może być niższa dzięki różnego rodzaju zniżkom, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Premiowane są np.:
 -ochrona mieszkania (zabezpieczenia antywłamaniowe) – do 30 proc.,
- jednorazowe opłacenie składki – 10 proc.,
- kontynuacja polisy – 5 proc.

Warto wiedzieć:
- Z umowy podpisanej z towarzystwem ubezpieczeniowym możesz się wycofać w ciągu 30 dni od daty jej zawarcia bez podawania przyczyny. Jeśli tak postąpisz, składkę zapłacisz tylko za czas ubezpieczenia, a za miesiące pozostałe do końca umowy zostanie ci ona zwrócona.
- Jeśli dojdzie do objętego polisą zdarzenia – powiadom o tym ubezpieczyciela w ciągu 3 dni od stwierdzenia szkody.

Alicja Hass / Przyjaciółka



Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA