Pomoc dla ofiar przemocy

kobieta, mężczyzna, kłótnia, przemoc w rodzinie, pomoc, porady prawne fot. Panthermedia
Sprawdź, co się zmieniło w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy
/ 21.10.2010 10:22
kobieta, mężczyzna, kłótnia, przemoc w rodzinie, pomoc, porady prawne fot. Panthermedia
W 2009 r. aż 132 tys. osób spotkało się z przemocą w rodzinie – wynika z policyjnych statystyk. Ofiarą brutalności partnera padło ponad 80 tysięcy kobiet. Drugą najbardziej dotkniętą grupą są dzieci i młodzież (40 tys., w tym 28 tys. dzieci do lat 13). Te dane są jednak zafałszowane, bo wiele kobiet nie prosi o interwencję, ukrywając tragedię w czterech ścianach. Może teraz to się wreszcie zmieni.

Weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy. Oto najważniejsze postanowienia:

Bezpłatna obdukcja
Zaświadczenie, w którym lekarz opisuje obrażenia ciała i podaje ich prawdopodobną przyczynę, to ważny dowód w sprawie o znęcanie się. Do tej pory bezpłatną obdukcję mógł zrobić tylko biegły na wniosek prokuratora lub sądu. Teraz takie badanie może wykonać nieodpłatnie każdy lekarz, np. pierwszego kontaktu czy pełniący dyżur w szpitalu. Masz też prawo do bezpłatnej porady medycznej, psychologicznej, prawnej.

Szybka eksmisja
Gdy mąż się nad tobą znęca, masz prawo domagać się usunięcia go z waszego mieszkania. Sąd nie musi, jak dotychczas, czekać na orzeczenie rozwodowe lub zakończenie sprawy karnej. Rozprawa powinna odbyć się w ciągu miesiąca od dnia wpłynięcia wniosku. Postanowienie o eksmisji staje się wykonalne z chwilą ogłoszenia.

Odebranie dziecka
Jeśli życie lub zdrowie dziecka jest zagrożone, pracownik socjalny ma prawo odebrać je rodzicom. Nie potrzebuje do tego zgody sądu. Dziecko trafia do innej, zamieszkującej oddzielnie osoby najbliższej, do rodziny zastępczej lub całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Decyzję o odebraniu dziecka podejmują wspólnie: pracownik socjalny, funkcjonariusz policji i lekarz (ewentualnie ratownik medyczny bądź pielęgniarka) i jest ona od razu egzekwowana. Pracownik socjalny musi niezwłocznie (nie później niż w ciągu 24 godzin) powiadomić o tym sąd rodzinny. Rodzicom (opiekunom prawnym lub faktycznym), którzy się z tym nie zgadzają, przysługuje zażalenie do sądu rodzinnego. Mogą je złożyć osobiście lub za pośrednictwem osób, które podjęły decyzję
o zabraniu dziecka. Sąd ma 24 godziny na rozpatrzenie skargi.

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA