Co roku na polskich drogach ginie mnóstwo osób. Powodów śmiertelnych wypadków jest pewnie wiele, ale nie da się ukryć, że jednym z nich jest brawurowa jazda kierowców i niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na jezdni. Uznano więc, że podwyższenie dotkliwości kary może zastopować kierowców stwarzających zagrożenie.
Niektórzy twierdzą, że nowe przepisy drogowe są zbyt surowe. My mamy nadzieję, że jednak przyniosą zamierzony skutek, czyli zminimalizują lub wręcz wyeliminują brawurę, cwaniactwo i bezmyślność na drogach.
Jakie są nowe przepisy drogowe?
Nowe przepisy drogowe, które obowiązują nas od 18 maja 2015 roku wprowadzają w życie kilka zasadniczych zmian. Należą do nich:Wyższa kara za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym
Zgodnie z nowymi przepisami drogowymi jeżeli kierowca przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h, czyli będzie jechał dwa razy szybciej, niż powinien, zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli mimo zatrzymanego prawa jazdy kierowca nadal będzie jeździł i po raz kolejny dopuści się jazdy w terenie zabudowanym szybszej niż dozwolona o ponad 50 km/h, prawo jazdy zostanie zatrzymane na kolejne 3 miesiące.Trzecie takie wykroczenie będzie skutkowało już stałym zatrzymaniem prawa jazdy. Wówczas kierowca, jeśli będzie chciał odzyskać uprawnienia, będzie musiał kurs prawa jazdy od nowa, tak jak osoby, które zdają egzamin na prawo jazdy po raz pierwszy.
Zatrzymanie prawa jazdy za przewóz nadmiernej liczby osób
Podobnie jak w przypadku nadmiernej prędkości w terenie zabudowanym, za przewóz niedozwolonej liczby osób w pojeździe prawo jazdy zostanie zatrzymane na 3 miesiące.Zobacz też:
Jak skorygować deklarację podatkową?Zmiany w prawie na 2015 rokZ dzieckiem na rowerze - rady policjanta
Usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela, który nie ma uprawnień do jazdy
Jeżeli kierowca zostanie zatrzymany i nie będzie miał prawa jazdy, będzie miał je zatrzymane np. za nadmierną prędkość lub za przekroczenie 24 punktów karnych, policja będzie musiała usunąć pojazd z drogi a za koszt transportu zapłaci kierowca.Jeżeli jednak kierowca jedzie z pasażerem, który ma prawo jazdy, będzie mógł zamienić się z nim miejscami, w wówczas policja odstąpi od konieczności usunięcia pojazdu z jezdni.
Grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności za jazdę bez uprawnień
Kierowca, który dopuszcza się jazdy samochodem bez prawa jazdy, do tej pory mógł być ukarany karą grzywny. Obecnie oprócz tej kary możliwe będzie dodatkowe ukaranie kierowcy karą ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat.Surowa kara za jazdę w stanie nietrzeźwości
Nietrzeźwi kierowcy stwarzają szczególne zagrożenie na drodze. Nic więc dziwnego, że za jazdę w takim stanie zgodnie z nowymi przepisami drogowymi będą karani wyjątkowo surowo. Za nietrzeźwą jazdę kierowca może zostać ukarany zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 3 o 15 lat.Oprócz tego nietrzeźwy kierowca będzie też ukarany grzywną w wysokości od 5000 zł, a jeżeli na skutek nietrzeźwej jazdy kierowca spowodował wypadek, zapłaci grzywnę wynoszącą co najmniej 10000 zł.
Zobacz też:
Jak skorygować deklarację podatkową?
Zmiany w prawie na 2015 rok
Z dzieckiem na rowerze - rady policjanta
Zmiany w prawie na 2015 rok
Z dzieckiem na rowerze - rady policjanta