Dowód osobisty
Choć nie mamy obowiązku noszenia dowodu przy sobie, większość z nas się z nim nie rozstaje. Jego zaginięcie może spowodować spore problemy.
Co powinnaś zrobić:
1. Powiadom o kradzieży policję. Każdy posterunek jest obowiązany przyjąć twoje zgłoszenie. Poproś o zaświadczenie, że zgłosiłaś kradzież. Przyda się jako podkładka przy załatwianiu różnych spraw urzędowych.
2. Zgłoś utratę dowodu w swoim banku. Złóż wniosek o dokonanie zastrzeżenia w Systemie „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” (korzystają z niego różne banki i instytucje). Uchroni cię to przed nieprzyjemnymi niespodziankami, np. gdyby złodziej chciał wziąć kredyt na twoje konto.
3. Idź do urzędu gminy, do wydziału ewidencji ludności. Jeżeli utrata dowodu nastąpiła z dala od domu, zgłoś to w najbliższym urzędzie. Tam dostaniesz zaświadczenie o utracie dowodu, które jest ważne do czasu otrzymania nowego dokumentu. Aby go dostać, musisz złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy (dołączasz dwie aktualne fotografie). Jego wydanie jest wolne od opłat.
Prawo jazdy
Wśród dokumentów było także prawo jazdy i teraz nie możesz korzystać z samochodu.
Co powinnaś zrobić:
1. Idź na policję. Dostaniesz tam zaświadczenie, które będzie ci potrzebne do wyrobienia tzw. wtórnika.
2. Złóż w urzędzie gminy (wydział komunikacji) wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy. Dołącz do niego zaświadczenie z policji, zdjęcie i dowód wniesienia opłaty (84 zł).
Karta kredytowa
Gdy w torebce były karty bankowe, musisz jak najszybciej działać, bo liczy się każda minuta.
Co powinnaś zrobić:
1. Natychmiast zastrzeż kartę. Zadzwoń do Centrali Kart Kredytowych – ogólnopolski numer 9584 czynny całą dobę (z zagranicy – +48 22 9584). Możesz z tej możliwości korzystać bez względu na rodzaj karty i nazwę banku, który ją wystawił. Centrala nie blokuje kart. Zostaniesz przełączona do banku, który wydał twoją kartę. Jego pracownik najpierw zada ci szereg pytań w celu identyfikacji, a potem zablokuje kartę. Możesz też zastrzec kartę w dowolnym banku, który ją honoruje. Niektóre wymagają, aby fakt kradzieży potwierdzić na piśmie w ciągu 7 dni od zgłoszenia telefonicznego.
2. O kradzieży karty powiadom też policję. Tak samo postąp, jeśli stracisz kartę, będąc za granicą.
Porady prawne i finansowe - forum >>
Paszport
W skradzionej torebce miałaś paszport? Tej straty nie lekceważ!
Co powinnaś zrobić:
1. Idź na policję – otrzymasz zaświadczenie o przyjęciu zawiadomienia o przestępstwie.
2. W biurze paszportowym, które wydało ci utracony paszport, złóż pisemne oświadczenie o okolicznościach utraty tego dokumentu.
Gdy jesteś za granicą:
1. Powiadom o kradzieży najbliższy posterunek policji, która sporządzi z tego raport. Ponieważ będziesz musiała potwierdzić swoją tożsamość, jeśli nie masz innych dokumentów, pójdź tam z kimś znajomym.
2. Skontaktuj się z polską ambasadą lub konsulatem i złóż wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Jeśli masz ze sobą kserokopię strony ze zdjęciem i danymi osobowymi, to procedura będzie prosta. Jeśli nie, konsul będzie musiał kontaktować się z Polską, by potwierdzić twoją tożsamość. Adres polskiej ambasady znajdziesz w Internecie – www.msz.gov.pl.
Telefon komórkowy
W torebce miałaś komórkę? To duża strata, zwłaszcza gdy był to telefon abonamentowy, bo złodziej może znacznie obciążyć twoje konto (do momentu blokady).
Co powinnaś zrobić:
1. Powiadom operatora. Poproś o zablokowanie karty SIM.
2. Zgłoś kradzież na policji. Poproś o zaświadczenie, że zgłosiłaś stratę. Możesz to zrobić na każdym posterunku.
3. Złóż u operatora wniosek o zablokowanie numeru seryjnego IMEI (jest on przypisany do konkretnego aparatu). Aby udowodnić, że jesteś właścicielką telefonu, musisz mieć np. dowód zakupu, gwarancję. Telefon, w którym został zablokowany IMEI, nie nadaje się do użycia w żadnej sieci.
Klucze
Gdy straciłaś całą torebkę, przepadły nie tylko dokumenty, lecz także klucze do mieszkania.
Co powinnaś zrobić:
1. Jak najszybciej wymień zamki w drzwiach (chociaż jeden). Warto trochę zainwestować i kupić zamki sprawdzonych firm (np. Tess, Assa Abloy). To wydatek kilkuset złotych, ale się opłaca, bo złodziej będzie miał spory problem, aby uporać się z taką przeszkodą.
Alicja Hass / Pani domu