Co wpływa na cenę ubezpieczenia pojazdu fot. Fotolia

Co wpływa na cenę ubezpieczenia pojazdu

Sprawdź, zanim wykupisz polisę!
Milena Oszczepalińska / 30.09.2016 15:11
Co wpływa na cenę ubezpieczenia pojazdu fot. Fotolia

Zastanawiasz się, co wpływa na cenę ubezpieczenia pojazdu? Faktycznie rozbieżności mogą być naprawdę spore i nie zależą wyłącznie od firmy ubezpieczeniowej, lecz także od różnych czynników. To oznacza, że na wysokość ubezpieczenia masz w pewnej mierze wpływ również ty sama. Dlaczego? Sprawdź!

Co wpływa na cenę ubezpieczenia pojazdu?

Oto czynniki, które mają wysokie znaczenie przy ustalaniu wysokości kwoty ubezpieczenia. Powinnaś mieć ich świadomość, by nie zaprzepaścić szansy na tańszą polisę. Podpowiadamy!

1. Zakres ubezpieczenia

Mniejszy zakres ubezpieczenia wiąże się z niższą ceną polisy. Warto jednak pamiętać, że w razie doznania wypadku, otrzymane świadczenie może być niesatysfakcjonujące.  

2. Wartość pojazdu

Wpływ na wysokość składki ma także stan samochodu. Brane są pod uwagę dane takie jak:

  • model,
  • marka,
  • rocznik,
  • pojemność silnika.

Wyższa wartość samochodu zwiększy cenę polisy.  

3. Użytkowanie samochodu

Samochód użytkowany rzadziej i służący jako codzienny środek transportu generuje mniejsze ryzyko wystąpienia szkody i obniża kwotę polisy.

4. Wiek i stan cywilny

Kwota ubezpieczenia samochodu uzależniona jest także od wieku kierowcy. Młodsi, mniej doświadczeni właściciele samochodu (standardowo poniżej 26. roku życia) zapłacą wyższą składkę. Wpływa na nią również stan cywilny – dla kierowców posiadających rodzinę kwota polisy będzie niższa. Przyjmuje się bowiem, że będą jeździć uważniej, nie powodując szkód.

5. Miejsce zamieszkania

Mieszkańcy dużych miast narażeni są na częstsze ryzyko wystąpienia zagrożeń komunikacyjnych. Właśnie dlatego zapłacą więcej za polisę niż kierowcy mieszkający w mniejszych miejscowościach.

6. Bezszkodowa jazda

Klienci, którzy jeżdżą bezszkodowo, mogą liczyć na obniżenie kosztów polisy. Zazwyczaj ubezpieczyciele przyznają 10% zniżki za każdy bezszkodowy rok.

Sprawdź też:

Na podstawie materiałów prasowych Compensa TU S.A
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)