Zlecenie stałe na płacenie rachunków

Zapominasz czasami o opłaceniu rachunków w terminie? Rozwiązaniem problemu mogą okazać się stałe zlecenia bankowe. Sprawdź, na jakich zasadach działają i co możesz dzięki nim zyskać.
/ 04.06.2013 15:48

Stałe zlecenie – co to takiego?

Jeżeli co miesiąc do uregulowania mamy wiele płatności to łatwo, o którejś zapomnieć. Są jednak proste sposoby na to, by ułatwić sobie życie i płacić rachunki na czas. Jednym z nich jest zlecenie stałeJest to bardzo prosta usługa. Polega ona na tym, że bank wykonuje za nas zlecony przelew wielokrotnie, zawsze na tę samą kwotę i do tego samego odbiorcy. W dyspozycji określa się również kiedy takie przelewy mają być wykonywane. Może to być np. zawsze tego samego dnia miesiąca, ale również raz na kilka miesięcy. Można też wskazać kiedy taka usługa ma przestać działać – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Oczywiście, aby zlecenie było realizowane na koncie musi znajdować się odpowiednia ilość pieniędzy. W ten sposób możemy również opłacać kilka różnych rachunków. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie tych płatności, których kwota się nie zmienia i następuje regularnie.

Opłata rachunków o zmiennej kwocie

Do opłacenia rachunków, których kwoty są zmienne lub przychodzą nieregularnie można wykorzystać polecenie zapłaty. - Polega ono na tym, że bank przelewa z naszego konta pieniądze wskazanej przez nas firmie np. operatorowi komórkowemu, wtedy gdy ta prześle do banku informację o wysokości wystawionego rachunku – mówi Jarosław Sadowski.

Jest to kolejny bardzo wygodny sposób na płatności. Cały czas jednak wiele osób podchodzi do niego z rezerwą z obawy, że firma, która otrzymuje przy jego pomocy pieniądze może zawyżać kwoty rachunków. Według ekspertów nie ma się jednak czego obawiać. -  Funkcjonuje bowiem zabezpieczenie polegające na tym, że klient może zażądać zwrotu środków. Wtedy przelew wykonany w ramach polecenia zapłaty jest anulowany i pieniądze wracają na konto. Gdyby ktoś chciał nas oszukać, to w ten sposób można łatwo odzyskać wpłacone fundusze – dodaje ekspert.

Banki oferują również inne usługi, które mogą ułatwić nasze życie lub które pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto sprawdzić co mają do zaoferowania lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże znaleźć najkorzystniejsze produkty z ofert wielu banków.

Polecamy: Co zrobić, gdy zaginie przelew?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.09.2016 07:47
Tak jest. Każdorazowo podczas tankowania gazu sprawdzany jest zbiornik pod wzgledami bezpieczeństwa m.in szczelność, uziemienie, plomby czy zawór bezpieczeństwa