Na ponowne zastrzeżenie numeru PESEL trzeba poczekać od 30 minut do 12 godzin.
Spis treści:
Zastrzeżenie numeru PESEL
Od listopada 2023 roku Polacy mogą zastrzec swój numer PESEL. Dzięki temu chronią PESEL przed bezprawnym wykorzystaniem. Z kolei od czerwca 2024 roku banki mają obowiązek sprawdzać, czy dany PESEL nie jest zastrzeżony np. przy zawieraniu umów o kredyt.
Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec, trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin
- podaje na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji.
Dlaczego trzeba czekać na ponowne zastrzeżenie numeru PESEL?
Na ponowne zastrzeżenie numeru trzeba poczekać. Dlaczego? Ministerstwo tłumaczy, że ta przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie – gdyby każda instytucja co chwilę musiała aktualizować dane, mogłoby to prowadzić do błędów.
Przerwa jest zatem niezbędna, aby banki miały wystarczająco dużo czasu, by właściwie reagować, przeciwdziałać nadużyciom i chronić nasze dane.
Jednocześnie resort zaznacza, że zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie wpływa na ważność dokumentów np. dowodu osobistego czy prawa jazdy, możliwość odbywania wizyt u lekarza czy załatwienie spraw urzędowych.
Jak podaje ministerstwo, do tej pory 4 mln osób zdecydowały się na zastrzeżenie numeru PESEL. „Odblokowanie” numeru PESEL jest jednak konieczne, by zrealizować usługi w banki.
Czytaj także:
Zastrzegłeś swój PESEL? Nie zawsze uchroni cię to przed stratą pieniędzy, jest pewna luka
Zasady nadawania PESEL po 2000 roku oraz zasady rozszyfrowywania PESEL-i: płci i weryfikacji poprawności numeru
Na co kobiety biorą kredyty? Często nikomu o tym nie mówią z jednego powodu