Samotka matka z dzieckiem traci 500 plus fot. Adobe Stock

Tysiące matek samotnie wychowujących dziecko może stracić 500 plus

Politycy podnoszą płacę minimalną, lecz nie weryfikują progu dochodowego w programie pomocowym. To oznacza, że rodzic samotnie wychowujący dziecko i zarabiający stawkę minimalną, może stracić możliwość otrzymywania 500 plus. Samotna matka nie może zarabiać nawet o złotówkę więcej niż 1600 na rękę, jeśli nie chce stracić zasiłku.
Małgorzata Germak / 12.09.2018 12:49
Samotka matka z dzieckiem traci 500 plus fot. Adobe Stock

Szykuje się podwyżka płacy minimalnej. 1634 zł dostanie prawdopodobnie na rękę osoba zarabiająca stawkę minimalną, więc rodzice samotnie wychowujący jedno dziecko będą zarabiać o 34 zł za dużo, aby korzystać z programu 500 plus. Żeby tak się nie stało politycy powinni zmienić próg dochodowy w tym programie. Ale na razie nie planują.
Dlatego zmiany płacy minimalnej bez waloryzacji progów kwalifikujących rodziców do zasiłku 500+ uderzy przede wszystkim w najuboższych i najbardziej potrzebujących.

Rząd uszczelnia Program 500+. 350 tys. polskich rodzin musi zwrócić pieniądze z odsetkami

Kto straci 500+

Najprościej rzecz ujmując sytuacja wygląda tak: 500 plus na pierwsze dziecko można teraz otrzymać, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto. Po podniesieniu przez rząd płacy minimalnej dochód będzie prawdopodobnie wynosił (na osobę) około 817 zł. I te 17 zł może wystarczyć, żeby matki samotnie wychowujące dziecko straciły w przyszłości możliwość otrzymywania świadczenia 500 plus.

Jedna z samotnych matek, Paulina, nie wytrzymała i tak skomentowała zmiany, które zapowiedział rząd:

Nie dość, że bycie samotną matką w tym kraju jest upokarzające – nie zaproszą cię znajomi na imprezę, bo nie masz auta lub kasy, nie pojedziesz z nimi na wakacje, musisz tłumaczyć się po urzędach 10 razy więcej niż inni ‘normalsi’, żyjesz nie po bożemu, musisz się borykać z wychowaniem dziecka w chorym systemie edukacji w pojedynkę, nie wspominając o kobietach, które jeszcze mają problem z przemocą byłego... albo niepełnosprawne dziecko. To jeszcze to. Kłody pod nogi na każdym kroku. Niech ci politycy żyją za 1600 zł z dzieckiem. Chociaż przez miesiąc. Rzygam tym krajem
– napisała rozgoryczona na Facebooku.

Realne problemy z 500+ dopiero w 2020 roku

Warto wiedzieć, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 roku nie oznacza natychmiastowej utraty świadczenia dla samotnych rodziców. Wnioski o 500 plus uwzględniają dochód z poprzedniego roku. W praktyce więc oznacza to, że te świadczenia mogą stracić dopiero w 2020 roku.

Matki rezygnują z pracy przez 500 plus. Najnowsze dane są alarmujące

Czy w tym czasie jest szansa na zmianę kryterium dochodowego? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że przekroczenie kryterium dochodowego z powodu wyższych zarobków jest teraz najczęstszym powodem utraty 500 plus. W porównaniu z 2017 rokiem znacząco zmniejszyła się liczba rodzin otrzymująca to świadczenie na pierwsze dziecko.
„Nie muszą dostawać państwowego wsparcia, bo ich sytuacja materialna się poprawiła” – wypowiadał się w mediach wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.
Podkreślmy – mowa o dochodach nieznacznie przekraczających 800 zł na osobę! Przecież ludzi z takimi dochodami nie stać na zrealizowanie podstawowych potrzeb.

A właśnie tych najbardziej potrzebujących, czyli samotnych kobiet wychowujących dziecko, jest najwięcej  – mówi się, że w Polsce samodzielnych matek jest jedenaście razy więcej niż ojców.

Polecamy!
300 zł dla każdego ucznia i program Mama Plus - premier Morawiecki obiecuje!
Najnowsze zmiany w temacie 500 plus! Jakie wprowadzono ułatwienia?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/07.12.2018 00:39
Jaki prawem chcą nam zaprać 500+ gdyż matki samotnie chociaż starają się pracować ja np. mam 23 i sama wychowuje córkę 3 letnia i staram się pracować by mojemu dziecku na nić nie zabrakło i na ta chwile nie otrzymuje 500+ ponieważ mi dochód przekroczył o 15 zł i dlaczego by miały nam zabrać szanse na staranie się o 500+ w 2019 r. A znam osoby które maja 39 lat i przez całe swoje życie pracowała tylko 1 czasu i ona ma 4 dzieci i otrzymuje 500+, alimenty, rodzinne, rentę na starszego syna, korzysta z MOPR i wszystkie inne dodatki i płaci tylko do mieszkania 5 zł to ma takie dofinasowanie na mieszkanie oprócz tego pali pije i jen tam nigdy nie zabiora niczego wedłu mnie powinni sprawczać wszystki rodzinny a nie nasze dzieci maja cierbieć z powodu takich ludzi...
/13.09.2018 19:20
Do pani która ciśnie, jednakże chciałabym ująć iż zostanie samotnym rodzicem nie zawsze jest uwarunkowane poprzez '' źle dobranie partnera'' ale np wypadkami losowymi takimi jak śmierć, więc jeżeli mapa i już zabierać głos,to zsensem, owszem zgodzę się że trzeba ustawić formę finansowa, a potem planować ciąże itp. Ja jestem samotna matka radzę sobie z wychowaniem, pracuje, pobieram 500+ ale nie narzekam, chociaż wiem jak jest ciężko być podwójnym rodzicem to trzeba mieć plandzialania, bo jak już pani wspomniała nie było tego programu to ludzie też sobie radzili, ale również trzeba zwrócić uwagę że ubóstwo dzieci zmalał, a że są Osoby niepracujace które tylko żerują na zasilkach to już inna sprawa, chociaż tego i ja nie akceptuje bo twierdzę ze jak ktoś chce znajdzie pracę. Pozdrawiam 😁
/13.09.2018 08:32
Jestem idiotka bo znajomi zapraszaja mnie nie patrzac na to ile mam w portfelu? Czy moze dlatego ze nie mam dzieci, bo uwazam ze najpierw trzeba sie zabezpieczyc finansowo-miec dobra prace, zeby pozniej nie musiec korzystać z programow 500+, 300+, mieszkanie + i innych gowien, a zeby moim dziecia niczego nie zabraklo? Wśród moich znajomych jest masa ludzi z dziecmi i bez tych wszystkich programow sobie radzili i beda radzic jak je zabiora. Znam samotne matki, ktore nie zarabiaja najnizszej krajowej i normalnie spotykaja sie z ludzmi. Maja ciezej ale nie domagaja sie od rzadu mieszkania i 5000 zl pensji.
POKAŻ KOMENTARZE (2)