Tysiące matek samotnie wychowujących dziecko może stracić 500 plus

Samotka matka z dzieckiem traci 500 plus fot. Adobe Stock
Politycy podnoszą płacę minimalną, lecz nie weryfikują progu dochodowego w programie pomocowym. To oznacza, że rodzic samotnie wychowujący dziecko i zarabiający stawkę minimalną, może stracić możliwość otrzymywania 500 plus. Samotna matka nie może zarabiać nawet o złotówkę więcej niż 1600 na rękę, jeśli nie chce stracić zasiłku.
Małgorzata Germak / 12.09.2018 12:49
Samotka matka z dzieckiem traci 500 plus fot. Adobe Stock

Szykuje się podwyżka płacy minimalnej. 1634 zł dostanie prawdopodobnie na rękę osoba zarabiająca stawkę minimalną, więc rodzice samotnie wychowujący jedno dziecko będą zarabiać o 34 zł za dużo, aby korzystać z programu 500 plus. Żeby tak się nie stało politycy powinni zmienić próg dochodowy w tym programie. Ale na razie nie planują.
Dlatego zmiany płacy minimalnej bez waloryzacji progów kwalifikujących rodziców do zasiłku 500+ uderzy przede wszystkim w najuboższych i najbardziej potrzebujących.

Rząd uszczelnia Program 500+. 350 tys. polskich rodzin musi zwrócić pieniądze z odsetkami

Kto straci 500+

Najprościej rzecz ujmując sytuacja wygląda tak: 500 plus na pierwsze dziecko można teraz otrzymać, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto. Po podniesieniu przez rząd płacy minimalnej dochód będzie prawdopodobnie wynosił (na osobę) około 817 zł. I te 17 zł może wystarczyć, żeby matki samotnie wychowujące dziecko straciły w przyszłości możliwość otrzymywania świadczenia 500 plus.

Jedna z samotnych matek, Paulina, nie wytrzymała i tak skomentowała zmiany, które zapowiedział rząd:

Nie dość, że bycie samotną matką w tym kraju jest upokarzające – nie zaproszą cię znajomi na imprezę, bo nie masz auta lub kasy, nie pojedziesz z nimi na wakacje, musisz tłumaczyć się po urzędach 10 razy więcej niż inni ‘normalsi’, żyjesz nie po bożemu, musisz się borykać z wychowaniem dziecka w chorym systemie edukacji w pojedynkę, nie wspominając o kobietach, które jeszcze mają problem z przemocą byłego... albo niepełnosprawne dziecko. To jeszcze to. Kłody pod nogi na każdym kroku. Niech ci politycy żyją za 1600 zł z dzieckiem. Chociaż przez miesiąc. Rzygam tym krajem
– napisała rozgoryczona na Facebooku.

Realne problemy z 500+ dopiero w 2020 roku

Warto wiedzieć, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 roku nie oznacza natychmiastowej utraty świadczenia dla samotnych rodziców. Wnioski o 500 plus uwzględniają dochód z poprzedniego roku. W praktyce więc oznacza to, że te świadczenia mogą stracić dopiero w 2020 roku.

Matki rezygnują z pracy przez 500 plus. Najnowsze dane są alarmujące

Czy w tym czasie jest szansa na zmianę kryterium dochodowego? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że przekroczenie kryterium dochodowego z powodu wyższych zarobków jest teraz najczęstszym powodem utraty 500 plus. W porównaniu z 2017 rokiem znacząco zmniejszyła się liczba rodzin otrzymująca to świadczenie na pierwsze dziecko.
„Nie muszą dostawać państwowego wsparcia, bo ich sytuacja materialna się poprawiła” – wypowiadał się w mediach wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.
Podkreślmy – mowa o dochodach nieznacznie przekraczających 800 zł na osobę! Przecież ludzi z takimi dochodami nie stać na zrealizowanie podstawowych potrzeb.

A właśnie tych najbardziej potrzebujących, czyli samotnych kobiet wychowujących dziecko, jest najwięcej  – mówi się, że w Polsce samodzielnych matek jest jedenaście razy więcej niż ojców.

Polecamy!
300 zł dla każdego ucznia i program Mama Plus - premier Morawiecki obiecuje!
Najnowsze zmiany w temacie 500 plus! Jakie wprowadzono ułatwienia?

Redakcja poleca

REKLAMA