Rozsądne zakupy - jak oszczędzić podczas zakupów

Oszczędzania na zakupach fot. Panthermedia
Robiąc zakupy, zawsze zabieraj paragon. Jest podstawą ewentualnej wymiany lub zwrotu towaru.
/ 27.12.2012 14:20
Oszczędzania na zakupach fot. Panthermedia

Szczególnie w okresie Gwiazdki sklepy prześcigają się w przyciąganiu naszej uwagi promocjami i wyprzedażami. Większość z nas daje się uwieść tej atmosferze i rzuca w wir zakupów. Najłatwiej wtedy o nietrafione decyzje. Jeśli nie chcesz wyrzucić pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, pamiętaj o paru zasadach. Przydadzą ci się one nie tylko przy świątecznych sprawunkach.

Przygotuj listę zakupów

Przed wyjściem do sklepu, zrób spis potrzebnych rzeczy i staraj się go trzymać. Dzięki temu nie zapomnisz kupić tego, co dla ciebie istotne, a poza tym nie stracisz pieniędzy na coś, czego nie potrzebujesz. Układając listę, pogrupuj zakupy według asortymentu. Oszczędzisz czas, bo nie będziesz musiała wracać kilkakrotnie w to samo miejsce w sklepie. Pamiętaj! Lepiej weź gotówkę niż kartę. Łatwiej skontrolujesz wydatki.

Uważaj na terminy

W okresie świąt wyjątkowo dużo kupujemy żywności. Aby jej potem nie trzeba było wyrzucać, zawsze sprawdzaj datę minimalnej trwałości i termin przydatności do spożycia.
  • Data minimalnej trwałości to termin, do którego prawidłowo przechowywany produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości. Określa ją napis „najlepiej spożywać przed...
  • Termin przydatności do spożycia jest oznaczany napisem „należy spożywać do...” i oznacza, że po podanej dacie artykuł należy wyrzucić, bo nie jest już zdatny do jedzenia.

Sprawdzaj cenę produktu

Ceny zmieniają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć. Dlatego nieraz ta z regału różni się od zeskanowanej przez kasjera. Jeśli nie chcesz przeżyć zaskoczenia przy kasie, sprawdzaj, ile kosztuje dany artykuł za pomocą skanera cen (zwykle jest ich kilka, zwłaszcza w supermarketach). Możesz też poprosić kasjerkę, aby podała ci cenę interesującej cię rzeczy, zanim ją „nabije”, i dopiero wtedy zdecydować się na zakup. Jeżeli po odejściu od kasy okaże się, że rachunek jest wyższy niż zakładałaś, idź do punktu obsługi klienta i kwestionuj wysokość zapłaty. Pamiętaj! Obowiązuje cena umieszczona na regale.

Ostrożnie z okazjami

Promocje, obniżki, specjalne okazje... sprzedawcy robią wszystko, aby cię skusić. Spróbuj zachować dystans – pomyśl, czy dana rzecz jest ci rzeczywiście potrzebna. Sprawdź cenę i jakość promocyjnego artykułu, upewnij się, że to wyjątkowa okazja. Bo zdarza się, że jest to tylko trik mający wyciągnąć pieniądze od klientów.

Pamiętaj o paragonie

W szale zakupów często zapominamy zabrać z kasy wydruki. Tymczasem paragon lub potwierdzenie płatności kartą są konieczne do złożenia reklamacji! Pamiętaj! Wydruki szybko bledną i stają się nieczytelne. Jeśli kupujesz coś drogiego, zrób ksero dokumentu potwierdzający transakcję i zepnij go z oryginałem.

Pytaj o możliwość zwrotu

To szczególnie istotne, jeśli kupujesz prezent. Może się okazać, że nie trafiłaś w gust obdarowanego. Jeżeli kupowałaś rzecz przez internet lub z katalogu wysyłkowego, masz prawo jego zwrotu w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Inaczej jest w normalnym sklepie. Tutaj sprzedawca nie musi przyjąć z powrotem rzeczy, chyba że ma ona wadę. Pamiętaj! Zanim coś kupisz, upewnij się, czy możliwy jest zwrot lub wymiana towaru.

Sezon na zimowe wyprzedaże

W sklepach zaczyna się sezon na zimowe wyprzedaże. Już 27 grudnia znaczne obniżki cen znajdziemy w Centrach Outlet Factory w Poznaniu, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Obniżki sięgną nawet 80 procent. Inne sklepy nie pozostaną w tyle – informacji o wyprzedażach możesz szukać m.in. w internecie i gazetkach reklamowych. Rzecz kupioną na wyprzedaży także masz prawo reklamować. Wyjątek – obniżka ceny nastąpiła właśnie z powodu tej wady.