Oszczędzaj świadomie: odkładaj, inwestuj, edukuj się

Coraz więcej Polaków decyduje się na regularne oszczędzanie. Jak jednak robić to w przemyślany i skuteczny sposób? Specjaliści od finansów zalecają: regularne odkładanie nawet niewielkich kwot, inwestowanie kapitału oraz poszerzanie wiedzy na temat dostępnych produktów finansowych. Sprawdź, co jeszcze ułatwi ci świadome oszczędzanie.
/ 09.10.2013 14:02

Trend oszczędzania powoli wpisuje się w codzienność życia Polaków. Większość z tych, którzy zdecydowali się na odkładanie pieniędzy gromadzi je na kontach oszczędnościowych i lokatach. Jedni co miesiąc, regularnie odkładają konkretne kwoty, inni tylko to, co zostanie na koniec miesiąca, jeszcze inni odkładają tylko wtedy, gdy mają nadwyżkę pieniędzy, w postaci dodatkowych bonusów czy premii. Droga do skutecznego oszczędzania jest jednak tylko jedna – systematyczne, konsekwentne i regularne odkładanie oraz inwestowanie tego kapitału. Jeśli zwiększają się nasze dochody – zwiększajmy odkładaną sumę, dodatkowo odkładajmy pewien procent pieniędzy z bonusów finansowych lub premii. W ten sposób zbudujemy kapitał, który będzie naszym zabezpieczeniem na przyszłość.

Oszczędzać może każdy – niezależnie od wysokości zarobków

Pomimo że coraz częściej Polacy decydują się na oszczędzanie, wciąż wielu z nich znajduje powody, by tego nie robić. A to zbyt małe dochody, a to kredyt do spłacenia, a to niezbędne zakupy. Zazwyczaj jednak jest tak, że to właśnie tym najmniej zamożnym najbardziej potrzebne są oszczędności. - Oszczędzać można już przy minimalnych dochodach – mówi Marcin Kuźniar, prezes European Financial Group, spółki zajmującej się edukacją finansową. - Trzeba jedynie pamiętać o prostej zasadzie, że to sobie płacimy na początku. Co to oznacza? Zanim zapłacimy za czynsz, gaz, prąd, media odłóżmy pewien procent (może to być 10%, może być i 5%) pieniędzy z całej naszej wypłaty. Ktoś mógłby powiedzieć, "jak mam oszczędzać z takich małych zarobków, nie wystarczy mi na życie". Prawda jest taka, że Polacy przeznaczają ogromne kwoty pieniędzy na bieżącą konsumpcję. Jeśli ten budżet się zmniejszy, jesteśmy w stanie zrezygnować z zakupów, które nie są nam niezbędne i dostosować się do posiadanej kwoty. Jesteśmy narodem bardzo elastycznym w kwestii finansów i bardzo przedsiębiorczym. Jeśli po odłożeniu 100 zł i zapłaceniu wszystkich rachunków zostanie nam mniej pieniędzy na wydatki, Polak będzie umiał tak zagospodarować swój budżet, żeby mu na wszystko wystarczyło – wyjaśnia Marcin Kuźniar.

Oszczędzaj zwłaszcza kiedy masz kredyt

Okazuje się, że oszczędzać trzeba również wtedy, gdy mamy do spłaty kredyt i choć może się to wydawać paradoksalne, jednoczesne spłacanie zadłużenie oraz odkładanie pieniędzy pozwoli nam zabezpieczyć się na „czarną godzinę”. W ten sposób zawsze mamy zagwarantowany pewien kapitał i w razie problemów finansowych czy utraty pracy nie zostaniemy z samym kredytem na głowie. - Są to może pewne paradoksy świata finansów, ale tak naprawdę nic nas nie kosztują i nic nie stracimy próbując sprawdzić, czy rzeczywiście działają. Wystarczy skorzystać z tych metod przez kilka kolejnych miesięcy, aby przekonać się, czy są skuteczne – mówi Kuźniar.

Zobacz także: Kalendarz wydatków domowych

Wiedza na temat produktów inwestycyjnych

Z roku na rok zwiększa się gotowość Polaków do oszczędzania, jednak wciąż niewielu z nich wie, jak robić to skutecznie. Po ostatnim obniżeniu stóp procentowych, lokaty i konta oszczędnościowe stały się mniej opłacalne niż kiedyś i społeczeństwo, mając tego świadomość, jest niechętne do inwestowania w te instrumenty. W konsekwencji większość pozostawia odłożone pieniądze na swoim bieżącym rachunku bankowym. - Ludzie dziś pragną wiedzieć i dokonywać świadomych wyborów. Szczególnie jeśli chodzi o sferę finansów osobistych. Jest wiele alternatywnych metod zabezpieczania kapitału na przyszłość.  Powoli popularność zyskują między innymi długoterminowe programy inwestycyjno-oszczędnościowe, które umożliwiają jednoczesne gromadzenie kapitału oraz inwestowanie tych środków. Wystarczy mieć wiedzę na temat produktów istniejących na rynku i wybrać ten, najbardziej dopasowany do naszych potrzeb – mówi Marcin Kuźniar.

Edukacja finansowa – od najmłodszych lat

Niestety pomimo tego, że wciąż namawia się Polaków do regularnego gromadzenia kapitału, nikt nie tłumaczy społeczeństwu, jak robić to skutecznie. Dlatego tak istotna jest edukacja w zakresie racjonalnego gospodarowania swoimi środkami, edukacja, która powinna zaczynać się już w szkołach. - Polacy muszą wiedzieć, dlaczego warto dbać o swoją przyszłość i jak ważne jest zabezpieczenie finansowe. Trzeba im uświadamiać, że o emeryturze powinni myśleć już dziś, teraz, a nie za 40 lat. Powinni wiedzieć, że oszczędzać trzeba w perspektywie kilku, a nawet kilkunastu lat mając na uwadze takie priorytetowe cele, jak zakup domu lub mieszkania, zabezpieczenie na wypadek choroby naszej lub naszych bliskich, zebranie kapitału na edukację dzieci i zgromadzenie pieniędzy na godną emeryturę  – dodaje M. Kuźniar.

Jak widać do racjonalnego gospodarowania swoimi oszczędnościami musimy posiadać chociaż minimalną wiedzę na temat świata finansów osobistych. Warto więc poświęcić trochę czasu na poznanie dostępnych instrumentów finansowych. W przeciwnym razie nigdy nie będziemy w stanie świadomie podejmować poważnych decyzji związanych z naszymi oszczędnościami.

Polecamy: Jak i gdzie kupować, by zaoszczędzić czas oraz pieniądze?