O czym pamiętać wynajmując mieszkanie lub pokój?

Zanim podejmiecie wiążące decyzje, warto zainteresować się tzw. „kosztami licznikowymi”. Szczególnie jak wygląda kwestia opłat za wodę i ogrzewanie. Można porosić właściciela o przedstawienie kilku ostatnich rachunków za wodę i ogrzewanie.
/ 11.05.2008 21:24
Zanim podejmiecie wiążące decyzje, warto zainteresować się tzw. „kosztami licznikowymi”. Szczególnie jak wygląda kwestia opłat za wodę i ogrzewanie. Można porosić właściciela o przedstawienie kilku ostatnich rachunków za wodę i ogrzewanie.

Jest to szczególnie ważne gdy mieszkanie ma indywidualne ogrzewanie – np. gazowe lud elektryczne. Wtedy pozornie okazyjna cena wynajmu może zostać znacznie podniesiona bardzo dużymi kosztami ogrzewania.

Umowa – to podstawa! Jeśli wynajmujecie mieszkanie lubO czym pamiętać wynajmując mieszkanie lub pokój? pokój musicie podpisać umowę. To jest podstawia do wszelkich późniejszych, ewentualnych roszczeń. Wzory umów wynajmu bez problemu znajdziecie w Internecie. Jeśli Wynajmujecie przez agencję – na pewno przedstawią wam już gotową do popisania.

Co musi znaleźć się w umowie:
  • Pełne dane właściciela nieruchomości, dobrze też jeśli przy podpisaniu umowy przedstawiony jest akt notarialny nieruchomości.
  • Dokładne terminy płatności, oraz wyszczególnienie, jakie opłaty są wliczone w miesięczny czynsz, a jakie trzeba opłacać poza nim
  • Wyszczególnieni wszyscy najemcy (jeśli wynajmujecie mieszkanie większą ilością osób)
  • Okres wypowiedzenia umowy – niezbędny, jeśli nie chcecie zostać z dnia na dzień bez mieszkania
  • Informacja o wysokości kaucji za wynajem i warunków jej zwrotu
Protokół zdawczo – odbiorczykonieczny, jeśli chcecie mieć pewność zwrotu kaucji (oczywiście jeśli nic nie ulegnie w międzyczasie zniszczeniu). W protokole spisuje się całe wyposażenie mieszkania, jakie zostawia nam właściciel wraz z opisem stanu w jakim się znajduje. Oczywiście nikt nie zabierze kaucji za wydeptaną wykładzinę w pokoju – jest to zużycie w trakcie eksploatacji, ale za połamaną szafkę, lub dziurę w fotelu właściciel na pewno potrąci z kaucji.

Studenci, którzy zmieniają teraz mieszkanie, lub pokój, trafili na dobry okres. Na rynku pojawiło się kilka nowych ofert, a ceny nie uległy dużym zmianom. Również sama atmosfera na rynku jest dużo spokojniejsza w porównaniu z późnym latem zeszłego roku. Warto co jakiś czas przejrzeć sytuacje na rynku nieruchomości, szczególnie poza głównymi sezonami wynajmu, bo można wtedy trafić na dobrą ofertę nowego mieszkania.

Michał Wilczyński
www.szybko.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)