Niektórzy mogą jeździć pociągami za darmo. Jakie ulgi obowiązują w pociągach?

zniżki w pociągach fot. Adobe Stock, Wojciech Wrzesień
Podróżujący pociągami PKP mogą sporo zaoszczędzić na przejazdach, jeśli przysługuje im prawo do zniżek. Niektóre z nich sięgają nawet 78 proc. Kto zapłaci mniej za bilet? Kto może podróżować pociągiem za darmo? Istotne jest, aby zabrać ze sobą odpowiedni dokument uprawniający do zniżki.
/ 30.08.2024 10:25
zniżki w pociągach fot. Adobe Stock, Wojciech Wrzesień

Na jakie ulgi mogą liczyć podróżni pociągów PKP?

Spis treści:

  1. Kto może jeździć pociągiem za darmo?
  2. Zniżki dla uczniów i studentów
  3. Pozostałe ulgi
  4. Jak skorzystać ze zniżek?

Kto może jeździć pociągiem za darmo?

Na znaczne ulgi podczas podróży koleją mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami. W zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności przysługuje im nawet 78 proc. zniżki. Z kolei dziecko do 4 lat posiadające orzeczenie o niepełnosprawności może podróżować pociągiem za darmo, korzystając z ulgi 100 proc.

Na zniżki mogą liczyć też opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Zniżki dla uczniów i studentów

Uczniowie i studenci często podróżują między miejscem zamieszkania a szkołą czy uczelnią. Dla osób uczących się również przewidziano zniżki. Uczniowie szkół podstawowych i średnich płacą za bilety o 37 proc. mniej, natomiast studenci o 51 proc. mniej.

Pozostałe ulgi

Przewidziano także ulgi dla cudzoziemców. Posiadaczom Karty Polaka, którzy są obywatelami innych państw, ale posiadają polskie pochodzenie przysługuje prawo do zniżek w wysokości 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne.

Z ulg mogą skorzystać również emeryci i renciści – mają oni prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. W ciągu roku mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 30 proc. w ramach „Biletu dla seniora”.

Jak skorzystać ze zniżek?

Podczas kupowania biletu powinno się zwrócić uwagę, jaki jest zakres obowiązywania ulgi i rodzaje biletów. W przypadku tańszych biletów konieczne jest, aby w momencie kontroli móc okazać dokument potwierdzający prawo do danej ulgi – legitymację uczniowską lub studencką, Kartę Polaka, aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności a opiekunowie dokument potwierdzający opiekę nad osobą z niepełnosprawnością. Istotne jest również, by posiadane dokumenty były ważne.

Czytaj także:
Pamiętaj o tym, podróżując pociągiem. W przeciwnym razie zapłacisz wysoką karę
Będziesz mogła pojechać pociągiem z Polski do Niemiec za darmo. Są pierwsze szczegóły
Znana ekspertka poleca te 5 przekąsek na podróż. Warto po nie sięgnąć na stacji, organizm ci za to podziękuje

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA