Nie przepłacaj na rachunkach

kobieta, rachunki, opłaty, wydatki fot. Panthermedia
Każdego miesiąca idziesz na pocztę, aby dokonać koniecznych opłat. Nie dość, że tracisz czas w długiej kolejce, to jeszcze sporo kosztują cię prowizje. Podpowiemy ci, jak tego uniknąć.
/ 13.01.2012 06:16
kobieta, rachunki, opłaty, wydatki fot. Panthermedia
Najlepiej oczywiście nie ponosić dodatkowych kosztów, płacąc rachunki. To jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy regulujesz należność w punkcie obsługi klienta (tzw. POK) firmy, która je wystawiła, np. w gazowni czy zakładzie energetycznym. Jeśli nie masz czasu, by jeździć po mieście w poszukiwaniu kolejnych POK-ów, warto znaleźć inny sposób na „tanie opłaty”.

Wykorzystaj internet
Masz konto w sieci? Jeśli tak, możesz za pomocą jego płacić rachunki. Przelewy w ramach tego samego banku są bezpłatne, a kierowane do innego kosztują 0–0,99 zł. Za założenie konta nie ponosisz opłat. Gdy go jednak nie posiadasz, obniżysz koszty płatności, decydując się na:
- zlecenia stałe. W wielu bankach usługa ta jest darmowa, ale już np. za zmianę zlecenia możesz zapłacić prowizję (np. 1 zł).
- polecenie zapłaty. Za nie też nie zapłacisz prowizji. Będziesz musiała ją jednak uiścić np. za aktualizację polecenia zapłaty lub jego odwołanie.

Płać faktury przy zakupach
Co miesięczne rachunki możesz też regulować w hipermarketach, sklepach osiedlowych, a nawet na stacjach benzynowych np. za pośrednictwem sieci Via MojeRachunki. Ta usługa jest dostępna m.in. w sieci Carrefour, Albert, Real, w wybranych sklepach Społem, Lewiatan, w wielu sklepach osiedlowych, a także na stacjach PKN Orlen i Bliska. Płacenie jest proste. Dajesz kasjerowi rachunek. Ten skanuje z niego kod zawierający informacje o tytule i kwocie zobowiązania, a następnie przyjmie wpłatę w gotówce. Po transakcji dostajesz potwierdzenie zapłaty będące dowodem opłacenia faktury. Zaletą płacenia w punktach sieci Via jest niska prowizja –za rachunek telefoniczny czy prąd lub gaz zapłacisz 0, 89–1, 99 zł.

Porady prawne i finansowe - forum >>