Mieszkanie na kredyt

Komu będzie trudniej o kredyt we frankach...
/ 14.04.2008 10:17
mieszaknie-copy.jpgOd lipca br. banki zaostrzą procedury oceny zdolności kredytowej dla osób zaciągających kredyty walutowe. Maksymalna kwota kredytu w walucie obcej będzie o ok. 20 proc. niższa niż kredytu w złotówkach. Z tego powodu część klientów o mniejszych dochodach może nie otrzymać kredytu w walutach na obecnych warunkach albo uzyska sumę niższą niż dotychczas.
Temat obostrzeń budzi sporo kontrowersji, nie wszyscy są zdania, że chodzi o interes Klienta. Nowe regulacje uderzają przede wszystkim w osoby z niższą zdolnością kredytową, choć aktualnie ta grupa klientów wcale nie najgorzej wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Dla niektórych osób kredyt w CHF i na 100 proc. wartości nabywanej nieruchomości jest jedyną szansą na własne mieszkanie.
Ograniczenia, które zostaną wprowadzone, są i tak dużo łagodniejsze od zapowiadanych. Kredyty w najbardziej popularnych wśród kredytobiorców frankach (CHF) nie znikną przecież z oferty banków, będą jedynie przyznawane osobom, które stać na spłatę kredytu w złotych. Już teraz niektóre banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej dla pożyczki we frankach szwajcarskich wymagają, aby była ona równolegle zachowana dla złotówek.
Banki powinny rzetelnie badać zdolność kredytową i klient musi wiedzieć, z czym wiąże się wybór kredytu w walucie innej niż uzyskiwane dochody. Jeśli decyduje się na taki kredyt znając wszelkie zagrożenia i do tego stać go na ryzyko kursowe, to wszystko jest w porządku.
Biorąc pod uwagę umacniającą się złotówkę, rosnące stopy procentowe w Szwajcarii, ryzyko kursowe, spread (różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty w danym banku), naprawdę warto zastanowić się nad finansowaniem kredytu w PLN.
System bankowy opiera się na zaufaniu klientów, którzy powierzają bankom swoje oszczędności. Złe zarządzanie ryzykiem, a więc min. udzielanie kredytów w walucie obcej osobom, które są na granicy zdolności kredytowej i w przypadku wzrostu kursu mogą nie być w stanie spłacać rat, może być tragiczne w skutkach. Załamanie się jednego banku może doprowadzić do kolejnych upadłości, a jeśli system bankowy nie wytrzyma ryzyka, to najbardziej odczuje to polski podatnik.
Po więcej informacji na temat kredytów i nie tylko zapraszamy na targi mieszkaniowe Nowy DOM, Nowe MIESZKANIE odbywających się na Torwarze w Warszawie w dn. 20-21 maja.

Beata Piwoska - Ekspert Murator KREDYT

Targi Nowy DOM, Nowe MIESZKANIE
W dniach 20-21 maja na Torwarze w Warszawie, w godzinach 10.00-18.00 (sobota) i 10.00-17.00 (niedziela) odbędzie się kolejna edycja targów mieszkaniowych Nowy DOM, Nowe MIESZKANIE.
Równolegle z nimi odbędą się Targi Wyposażenia Wnętrz MODNE WNĘTRZE. Jest to impreza poświęcona prezentacji aktualnej oferty producentów i dystrybutorów sprzętu, akcesoriów i dodatków stanowiących o wyglądzie i funkcjonalności wnętrz mieszkalnych. Targi mają na celu m.in. wszechstronną pomoc indywidualnym inwestorom w podjęciu decyzji o wyglądzie ich własnych mieszkań. Corocznie udział w imprezie bierze ponad 100 wystawców oraz kilkanaście tysięcy odwiedzających.
Towarzyszy im również Centrum Bezpłatnych Porad dla indywidualnych inwestorów poszukujących sprawdzonych rozwiązań, program spotkań z ekspertami oraz bogaty program merytoryczny.
więcej: www.targimieszkaniowe.pl

Zaproszenia! Zaproszenia! Zaproszenia!

Dla naszych Internautów mamy 50 dwuosobowych zaproszeń na Targi. Kto pierwszy ten lepszy - prosimy nadsyłać e-maile pod adresem konkurs@polki.pl