Pierwsze wypłaty babciowego mają ruszyć od listopada.
Spis treści:
Kiedy babciowe?
Babciowe to potoczne określenie programu Aktywny Rodzic. O dodatkowe pieniądze na dziecko będzie można wnioskować od 1 października.
Kiedy będzie wypłacane babciowe? Jak mówi Aleksandra Gajewska w rozmowie z money.pl, pierwsze wypłaty powinny się pojawić na kontach wnioskujących pod koniec listopada. Z kolei jeśli wniosek zostanie złożony do końca 2024 roku, będzie wyrównanie za październik i listopad.
Rząd szacuje, że wniosek złoży ok. 90 proc. uprawnionych rodziców, czyli ok. 530 tys. osób.
Kto nie otrzyma babciowego?
Istotnym kryterium w programie jest aktywność zawodowa rodziców. Niestety nie wszyscy, którzy pracują, będą mogli skorzystać.
Osoby, które pracują na umowę o dzieło, nie są przewidziane w katalogu potencjalnych beneficjentów programu "Aktywny Rodzic". Rodzaj i wymiar umowy o dzieło powoduje, że nie jesteśmy w stanie uznać tego za aktywność zawodową w rozumieniu ustawy
-deklaruje Aleksandra Gajewska, wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
A co w przypadku utraty zatrudnienia? Gajewska wyjaśniła, że mamom, które straciły zatrudnienie - otrzymały wypowiedzenie umowy o pracę lub umowa im wygasła - będą mogły otrzymać świadczenie za miesiąc, w którym doszło do rozwiązania stosunku pracy.
W kolejnym miesiącu będą mogły wybrać „Aktywnie w domu”, co pozwoli im pozostać w systemie świadczeń do momentu ustabilizowania sytuacji zawodowej.
Program Aktywny rodzic
Program Aktywny Rodzic ma za zadanie ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie roli rodziców i pracowników. W jego skład wchodzą trzy świadczenia:
- Aktywni rodzice w pracy
- Aktywnie w żłobku –dofinansowanie do opieki w żłobku
- Aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy
Czytaj także:
Te osoby babciowego nie dostaną. W przepisach jest jeden haczyk
Rodzice mogą dostać 300 zł na dziecko. Wnioski można składać od lipca
800 plus i Dobry Start już nie dla każdego dziecka. Zmiany od lipca, jest oficjalna decyzja prezydenta