Jazda samochodem w czasie upału nie musi być koszmarem. 5 zasad bezpiecznej podróży

Jazda samochodem w czasie upału nie musi być koszmarem. 5 zasad bezpiecznej podróżY fot. Adobe Stock, Syda Productions
Jazda samochodem w upał może być trudna i męcząca. O wiele łatwiej stracić koncentrację za kierownicą, co może być bardzo niebezpieczne. O czym pamiętać podróżując samochodem w czasie upałów? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała specjalny poradnik dla podróżnych.
/ 19.07.2024 08:41
Jazda samochodem w czasie upału nie musi być koszmarem. 5 zasad bezpiecznej podróżY fot. Adobe Stock, Syda Productions
Wysokie temperatury wpływają na nasz organizm, przez co szybciej się męczymy. Jak bezpiecznie podróżować w czasie upałów?
 
Spis treści:
  1. Wietrzenie pojazdu
  2. Stan samochodu
  3. Apteczka i narzędzia
  4. Nie zostawiaj dziecka w samochodzie
  5. Dużo pij i często odpoczywaj

Wietrzenie pojazdu

Temperatura w zaparkowanym samochodzie szybko wzrasta- może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej przewietrzyć samochód przed podróżą, nawet jeśli mamy w nim dobrą klimatyzację. 

Stan samochodu

Przed jazdą, szczególnie w dłuższą trasę, sprawdź stan samochodu – szczególnie poziom oleju i płynu chłodniczego, ciśnienie w oponach i stan ogólny ogumienia, nie zaszkodzi również przetestować hamulców czy innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. 
 

Apteczka i narzędzia

Choć posiadanie apteczki w samochodzie nie jest obowiązkowe, warto ją ze sobą spakować. Nigdy nie wiadomo, kiedy się może przydać. Warto mieć ze sobą również podstawowe narzędzia, za pomocą których można przeprowadzić podstawowe naprawy.

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Nawet jeśli wychodzisz z samochodu na chwilę, nie zostawiaj w nim dziecka czy psa. Czasami nie potrzeba dużo czasu, żeby doszło do tragedii. 
 

Dużo pij i często odpoczywaj

Podczas upałów szybciej się męczymy i łatwiej tracimy koncentrację, dlatego pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Jeśli czujesz się gorzej, nie wahaj się zrobić sobie przerwy. Lepiej dojechać na miejsce godzinę później niż zasłabnąć w trasie. 
 

 

Redakcja poleca

REKLAMA