Jak zmienić dostawcę prądu

Jak zmienić dostawcę prądu? fot. Fotolia
Energia elektryczna to również towar. Wcale nie musisz jej kupować od dotychczasowego dostawcy. Możesz zawrzeć umowę z innym, jeśli proponuje niższą cenę.
/ 07.02.2013 09:14
Jak zmienić dostawcę prądu? fot. Fotolia

Na podstawie decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, w naszym kraju działa kilku operatorów tzw. systemu dystrybucyjnego (w skrócie OSD). Wschodnią Polskę i częściowo centrum obsługuje PGE, pas zachodni ENEA, południe TAURON, a północ i częściowo pas środkowy ENERGA.

Kontakt


Na twoim terenie działa zatem jeden z tych operatorów, który współpracuje z kilkoma (czasem kilkudziesięcioma!) sprzedawcami prądu. Adres i telefon swojego obecnego sprzedawcy (i operatora) znajdziesz na rachunkach za energię. Adresy pozostałych udostępni ci operator, jeśli zgłosisz się do jego biura terenowego lub zadzwonisz. Pełna baza adresowa znajduje się także na stronie internetowej: www.maszwybor.ure.gov.pl.

Wybieraj z głową


Przestudiuj dokładnie ofertę potencjalnego nowego sprzedawcy, ustal okres obowiązywania umowy i warunki jej wypowiedzenia. Upewnij się, czy kontrakt podpisany np. na dwa lata jest przedłużany automatycznie na kolejny taki sam okres. Sprawdź, czy nie ma ukrytych opłat. Uważaj, aby nieświadomie nie zaakceptować warunków gorszych od dotychczasowych.

Przydatny kalkulator taryf


Wspomniany już Urząd Regulacji Energetyki zamieścił go na portalu www.ure.gov.pl, aby ułatwić nam porównanie ofert. Korzystanie z niego jest wyjątkowo proste. Znajdź swoje rachunki za energię za ostatni rok. Na ich podstawie wpisz w odpowiednie rubryki kalkulatora kilka potrzebnych danych: ile średnio zużywasz kilowatogodzin (kWh), kto jest twoim operatorem i sprzedawcą, z jakiej taryfy korzystasz i jaki jest okres rozliczeniowy. Po kliknięciu na ikonkę: „Oblicz”, na ekranie monitora pojawi się czytelne zestawienie ofert z wyliczeniem, ile wyniosą twoje oszczędności, jeśli zdecydujesz się na zmianę.

Formalności wcale nie są skomplikowane. Oto jak sobie z nimi poradzić:

Zawieramy umowę sprzedaży


Przedstawiciel nowego sprzedawcy pomoże ją wypełnić. Należy tylko zastrzec, i wpisać to na formularzu, aby weszła w życie z dniem wygaśnięcia starej. Gwarantuje to ciągłość sprzedaży.

Wypowiadamy dotychczasową umowę


W przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy jest to zazwyczaj tzw. umowa kompleksowa, czyli obejmująca zarówno warunki sprzedaży energii, jak i świadczenia usługi dystrybucji.

Zawieramy umowę z operatorem


Można ją zawrzeć równocześnie z wypowiedzeniem umowy kompleksowej (krok 2), bo dotychczasowy operator dalej będzie świadczył dla nas usługi, tyle że w węższym zakresie.

Wypełniamy zgłoszenie zmiany sprzedawcy


To również robimy przy okazji wypowiadania dotychczasowej umowy. Po prostu wypełniamy kolejny formularz, aby oficjalnie poinformować operatora o swojej decyzji.

Końcowe rozliczenie


W ustalonym terminie zjawi się u ciebie przedstawiciel operatora. Odczyta stan licznika i, jeśli jest taka konieczność, wymieni go na nowy. Za kilka dni otrzymasz ostatnią fakturę od starego sprzedawcy.

Pamiętaj!
Im wyższe rachunki płacisz, tym więcej zyskasz, zmieniając sprzedawcę. Przy opłatach w granicach 150 zł będzie to ok. 50 zł rocznie. Z czasem konkurencja wymusi większe różnice.

Pamiętaj!
Po zmianie dostawcy energii czasem trzeba wymienić licznik mierzący zużycie kWh. Operator robi to na własny koszt.

Redakcja poleca

REKLAMA