Jak nie przepłacać za media?
Sprawdź, czy nie przepłacasz za rozmowy
Jeżeli masz starą taryfę telefoniczną, za rozmowy płacisz pewnie podwójną stawkę, bo ich ceny spadły w ciągu ostatnich kilku lat. Dlatego jeśli zadzwoni do ciebie przedstawiciel operatora, nie zbywaj go, tylko dowiedz się, co ci oferuje.
Przenieś telefony do jednego operatora
Jeżeli dzwonisz w ramach tej samej sieci, rozmowy są tańsze nawet o połowę. Możesz też dostać pokaźny comiesięczny pakiet bezpłatnych rozmów z wybranymi numerami telefonicznymi z tej samej sieci.
Załóż rodzinne konto abonenckie
Możesz utworzyć je dla siebie, dla dzieci, babci. Dzięki temu otrzymacie duże pakiety bezpłatnych minut. To pozwala zaoszczędzić do 20 proc. wydatków.
Skontroluj telefon stacjonarny
Jeśli nie używasz go często, wybierz najtańszy abonament. Porównaj oferty innych firm – różnią się nawet o kilkanaście procent.
Ile płacisz za Internet?
Nie musisz mieć superszybkiego łącza. Jeżeli nie ściągasz z Internetu filmów, wystarczy ci wolniejsze (1 Mb/sek.), będzie o 15-20 proc. tańsze. W razie potrzeby korzystaj z tego, że wielu operatorów nocą zwiększa szybkość łącza.
Porównaj ceny kablówki i satelity
Najtaniej telewizję kablową dostarczają osiedlowe firmy. Jeżeli dostawca jest drogi, sprawdź, czy nie będzie taniej wykupić telewizji satelitarnej. Poniesiesz koszt anteny, ale abonament będzie tańszy, a oferta bogatsza.
Zapytaj o pakiet
Coraz popularniejsza jest usługa „triple play”, kiedy płacisz razem za telefon, Internet i telewizję. Ceny tego pakietu będą spadać, bo coraz częściej wykorzystuje się tu łącza internetowe.
Iwona Milewska / Pani domu
Porady prawne i finansowe - forum >>