Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz w mieszkaniu - wskazówki

Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz w mieszkaniu - wskazówki fot. Fotolia
Twoje rachunki mogą zacząć być realnie niższe. Jak to osiągnąć?
Milena Oszczepalińska / 12.03.2015 15:27
Jak obniżyć rachunki za prąd i gaz w mieszkaniu - wskazówki fot. Fotolia

Słyszy się o tym od wielu miesięcy, że są sposoby na obniżenie rachunków za gaz i prąd, ale ty wciąż nie wiesz, jak to zrobić w praktyce? Faktycznie okazuje się, że w Polsce wciąż niewielu konsumentów korzysta ze swoich praw do wyboru takiego dostawcy energii, jaki będzie im najbardziej odpowiadał, a nie takiego, który jest z góry narzucony, bo np. spółdzielnia ma podpisaną umowę z daną konkretną firmą dostarczającą gaz lub prąd.

Polacy wciąż przepłacają za gaz i prąd

O ile w krajach Europy Zachodniej zmiana dostawców mediów to niemal codzienność, u nas już tak niestety nie jest. Dla przykładu: dwóch na trzech Skandynawów zmienia sprzedawcę energii co roku, równie masowe jest to w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. W Polsce jednak, według najnowszych badań, aż 90 proc. spośród 13,5 mln rodzimych gospodarstw domowych przepłaca za swoje rachunki.

Nie podejmujemy inicjatywy wymiany dostawcy na innego, w ogóle nie wiemy, że można to zrobić lub gdzie szukać informacji na temat ofert różnych konkurencyjnych firm. Efekt jest taki, że po prostu tracimy pieniądze. Naprawdę warto samemu zainteresować się zmianą dostawcy energii na jakiegoś bardziej ekonomicznego. Jeśli możemy płacić niższe rachunki w bardzo prosty sposób, jedynie podpisując umowę z nowym dostawcą, dlaczego tego nie robić?

Jakie mamy możliwości?

Demonopolizacja rynków energii i gazu rozpoczęła się w Polsce na dobre – zamiast jednego przedsiębiorstwa dyktującego warunki, zwłaszcza cenowe, mamy już co najmniej kilkunastu sprzedawców do wyboru. Państwo polskie wspiera dodatkowo podmioty gospodarcze zajmujące się porównywaniem opłacalności zmiany dostawcy prądu czy gazu, poprzez m.in. Krajowy Fundusz Kapitałowy. Podmioty te porównują ceny dostawców prądu i gazu oraz umożliwiają zmianę takiego dostawcy. Można tego dokonać zarówno przez internet, jak i za pośrednictwem sieci swoich Autoryzowanych Partnerów.

Jak zmienić dostawcę prądu i gazu?

Obecnie jest to niezwykle proste. Wystarczy:
  1. Skorzystać z jednej z porównywarek cenowych dostawców energii, np. z serwisu LepszaOferta.pl.
  2. Wybrać najkorzystniejszego dostawcę z danego regionu.
  3. Podpisać umowę. Najprościej i najszybciej - przez internet.

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy z nowym dostawcą?

Oprócz tego, że bierzemy pod uwagę najniższą oferowaną cenę za usługi, powinniśmy też sprawdzić w umowie informacje o:
  • wysokości kar za zerwanie umowy,
  • wysokości opłaty handlowej,
  • kosztach wezwania do zapłaty w razie opóźnienia z wpłatą.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych serwisu LepszaOferta.pl

Redakcja poleca

REKLAMA