Źródła kosztów
Energia elektryczna jest niezbędna m.in. dla zapewnienia oświetlenia czy działania sprzętu AGD, RTV, a w wielu domach także i ogrzewania. Roczne koszty energii elektrycznej wynikają z wykorzystywania na co dzień wielu urządzeń elektrycznych.Jak pokazuje zestawienie opublikowane na stronie energia-taniej.pl, każde z nich ma określoną moc znamionową wpływającą na poziom zużycia prądu w ciągu roku.
Najwyższą posiadają czajnik, pralka, płyta ceramiczna, piekarnik, zmywarka oraz żelazko. Niemniej jednak największe zużycie prądu generuje lodówka, choć jej moc znamionowa jest bardzo niska (wynosi około 160W). Jest to związane z faktem, że chłodziarko-zamrażarki pracują najdłużej w ciągu roku w przeciwieństwie na przykład do czajnika czy pralki.
Chcąc zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach, powinniśmy zaopatrzyć dom w energooszczędną lodówkę klasy energetycznej A, A+ lub A++ lub A+++. Różnice zużycia energii pomiędzy klasą B a najwyższą, czyli A+++, wynosić mogą 280 kWh rocznie. Pomimo wyższej ceny zakupu lodówki w najwyższej klasie energetycznej wydatek ten zwróci się w ciągu kilku lat.
Dopasowanie taryfy energetycznej do stylu życia domowników
Na obniżenie rachunków za prąd wpłynie nie tylko zastosowanie w domu energooszczędnych urządzeń i oświetlenia, ale również wybór odpowiedniej taryfy energetycznej.Ceny energii mogą być różne w zależności od określonej pory dnia i nocy. Istnieją też oferty z jednolitą stawką za energię – taryfy G11.
W taryfie G12 w ciągu dnia będzie to 0,3488 zł brutto, a nocą zaledwie 0,2721 zł brutto. Jeśli przez cały dzień w praktyce nie ma nas w domu, a prasujemy, gotujemy, pieczemy, czy pierzemy w godzinach wieczornych lub wczesnoporannych, wybór taryfy G12 korzystnie wpłynie na wysokość opłaty miesięcznej za prąd.
Materiały partnera