Gdy nie płacisz rachunków

kobieta, finanse, rachunki, wydatki
Jeśli spóźnisz się z opłatą faktury kilka dni, możesz najwyżej narazić się na odsetki za zwłokę. Gorzej, jeśli w ogóle nie wywiążesz się ze swoich zobowiązań.
/ 06.11.2009 15:45
kobieta, finanse, rachunki, wydatki
Każdego miesiąca wyjmujesz ze skrzynki stertę rachunków. Za gaz, energię, telefon... Gdy je zsumujesz, stwierdzasz, że musisz na nie przeznaczyć dużą część pensji. A gdzie tzw. życie? Zastanawiasz się, czy coś się stanie, gdy odłożysz niektóre płatności na później. Wszystko zależy od tego, jak długo będziesz zwlekać z zapłatą.

Opłaty za media
Za miesięczną zwłokę zostaną ci doliczone odsetki za spóźnienie (13 proc. w stosunku rocznym). Ale gdy nie płacisz dłużej, konsekwencje mogą być gorsze.

- Energia elektryczna, gaz, ogrzewanie. Jeżeli nie zapłacisz faktury w wyznaczonym terminie i nie uregulujesz długu przez co najmniej miesiąc, dostawca ma prawo przerwać świadczenie usługi. Wcześniej jednak poinformuje cię listem poleconym o zamiarze odcięcia mediów i wyznaczy dwutygodniowy termin na zapłacenie zaległości.

Warto wiedzieć!
Prąd odzyskasz dopiero po spłaceniu długu i uiszczeniu opłaty związanej z kosztami ponownego podłączenia (ich wysokość zależy od operatora, z którym podpisujesz umowę). Zakład musi cię „podłączyć” w ciągu 24 godzin.

- Woda. Za brak opłaty zakład wodociągowy może odciąć ci dostawę wody. Ma prawo tak postąpić, ale dopiero wtedy, gdy zalegasz z płatnością za dwa okresy rozliczeniowe. Na 20 dni przed „zakręceniem kurka” musi cię poinformować o terminie, w jakim zamierza pozbawić cię wody.

Warto wiedzieć!
Zakład wodociągowy musi udostępnić ci zastępczy punkt poboru wody – informację o tym dostaniesz 20 dni przed planowanym odcięciem.

Telefon, kablówka, Internet
Zasady płatności są określone w regulaminie świadczeń usługi, który dostajesz od operatora razem z umową. Dlatego warto tam zajrzeć, by wiedzieć, co ci grozi, jeśli będziesz zwlekać z opłatami. Gdy spóźniasz się z zapłatą, najpóźniej po miesiącu operator przyśle ci wezwanie do zapłaty. Zwykle wyznacza 14 dni na uregulowanie długu. Dalsza zwłoka oznacza kolejne wezwanie (kwota do zapłaty zostaje powiększona o odsetki) i ostrzeżenie, że firma rozwiąże z tobą umowę. Ostatecznie operator odetnie ci kabel i sprzeda dług firmie windykacyjnej, która spróbuje go od ciebie wyegzekwować.

Warto wiedzieć!
Po uregulowaniu długu możesz wystąpić o ponowne podłączenie sygnału. Ale licz się z tym, że zapłacisz za to, jakbyś robiła to po raz pierwszy.

Czynsz
Kwestie terminów zapłaty za lokal reguluje spółdzielnia lub wspólnota. Gdy zbyt długo zwlekasz z uregulowaniem czynszu, narażasz się na to, że możesz zostać pozbawiona praw członka i wyeksmitowana z mieszkania.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za telefon? - forum >>