Budżet domowy seniora

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz? Niestety Twoje dochody są niewysokie i nie zawsze pod koniec miesiąca uda Ci się coś odłożyć. Zebraliśmy kilka zasad, dzięki którym może uda Ci się to zmienić.
/ 05.06.2012 09:32

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz? Niestety Twoje dochody są niewysokie i nie zawsze pod koniec miesiąca uda Ci się coś odłożyć. Zebraliśmy kilka zasad, dzięki którym może uda Ci się to zmienić.

Seniorze, zadbaj o swój budżet domowy

Fot. Depositphotos

 

1. Zapisuj swoje wszystkie przychody i wydatki

W notatniku sporządź tabelkę z dwiema kolumnami – przychody oraz wydatki. Regularnie wpisuj do tabelki wszystkie swoje wydatki, również przewidywane (rachunki, czynsz). Dzięki temu będziesz mógł kontrolować swoje finanse. Na podstawie tabelki znacznie łatwiej jest określić, na co w danym miesiącu możemy sobie jeszcze pozwolić, a z czego powinniśmy zrezygnować.

Jeżeli masz dzieci albo wnuczków, którzy dobrze znają się na komputerze, mogliby pomóc Ci założyć arkusz kalkulacyjny. Program taki łatwo podsumuje finanse, wystarczy, że będzie się regularnie uzupełniało wydatki oraz przychody. Jest to wielkim udogodnieniem, a poza tym minimalizuje możliwość zaistnienia błędu.

2. Uważaj na prąd oraz wodę.

Opłaty za wodę i prąd mogą mocno nadwyrężyć nasz budżet domowy. Jeśli nie masz w domu liczników, sprawdź czy można je u Ciebie zainstalować i postaraj się o nie jak najszybciej. Dzięki nim będziesz mógł kontrolować zużycie prądu oraz wody. Kontrola ta obniży Twoje wydatki, bo po co niepotrzebnie wydawać pieniądze.

3. Kupuj z głową

Przed wyjściem do sklepu sporządź sobie dokładną listę produktów, które są Ci potrzebne. Uchroni Cię to przed niepotrzebnymi wydatkami na produkty, których nie potrzebujesz. Poza tym zawsze warto się po prostu zastanowić – czy ta rzecz jest mi faktycznie niezbędna? Czasami chwila zastanowienia może uchronić Cię przed zbędnym wydatkiem, który jedynie obciąży Twój portfel. Sprawdź również ofertę zakupów przez Internet. Wiele supermarketów prowadzi taką sprzedaż, a i dostawa w dogodnych godzinach może być darmowa.

4. Jedz zdrowo i… w domu

Zrezygnuj z kupowania gotowych produktów – są one dobrym rozwiązaniem, ale tylko raz na jakiś czas. Zaplanuj także dobrze swoje wyjścia ze znajomymi, nie zawsze musisz spotykać się z nimi w kawiarni. Nie rezygnuj z restauracji, dobrze jest czasami wyjść ze znajomymi – a przy jedzeniu doskonale spędza się czas. Ale równie dobrze możesz też ich zaprosić do siebie, z pewnością dużo zaoszczędzisz, a czas upłynie Wam równie miło. Poza tym jedzenie domowe jest znacznie zdrowsze – a po co przeciążać zbytnio wątrobę.

5. Uważaj na kredyty i pożyczki

Banki i inne instytucje kuszą nas dobrymi ofertami, ale czy kredyt/pożyczka są nam faktycznie potrzebne? Czasami lepiej jest poczekać chwilę, zamiast zaciągać kredyt. Można w końcu spokojnie odłożyć pieniądz i niepotrzebnie nie obciążać swojego konta. Kredyt to nie tylko suma, którą bank Ci wypłaci, to także dodatkowe koszty, które zwiększają sumę, którą musisz potem oddać. Jeżeli więc jesteś zmuszony do wzięcia kredytu, wcześniej dokładnie przyjrzyj się ofertom banków, by wybrać najtańszą opcję. Możesz poradzić się znajomych albo rodziny, bądź też udać się do ośrodka, w którym udziela się bezpłatnych porad w tym zakresie.

6. Korzystaj z nowych rozwiązań finansowych pozwalających powiększyć bezpiecznie Twój dochód

Śledź nowe informacje o produktach finansowych przekazywanych przez takie media, jak telewizja, radio i prasa fachowa .Taką nową propozycją jest od niedawna dostępna usługa renty dożywotniej. Jest to oferta dla osób po 65 roku życia, które posiadają mieszkanie lub dom. „Przenosząc prawo własności na fundusz hipoteczny, klient ma zagwarantowane prawo dożywotniego użytkowania i dożywotne świadczenie pieniężne wypłacane comiesięczne, tj. rentę dożywotnią. Wysokość świadczenia jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości, wieku i płci klienta. Dodatkowym prawnym zabezpieczeniem interesów finansowych klienta jest wpis w księdze wieczystej ustanawiający wierzytelność na rzecz klienta w wysokości wartości mieszkania” – tłumaczy Maria Schicht, Prezes FH Familia.

7. Papierosy są wrogiem Twojego zdrowia i… budżetu

Cena za paczkę papierosów, nawet tych najsłabszych, rośnie. Czy faktycznie warto wydawać fortunę na papierosy, kiedy te same pieniądze mógłbyś przeznaczyć na pralkę czy wyjazd, o którym od dawna marzysz? Prosta kalkulacja – zakładając, że paczka papierosów kosztuje 10 złotych, a Ty palisz jedną paczkę dziennie, to w ciągu miesiąca tracisz około 300 złotych, w ciągu roku zaś 3600 złotych; do tego dochodzą koszty lekarstw na leczenie chorób wynikających z palenia. Warto chyba jednak przemyśleć następny zakup papierosów.

8. Szukaj bezpłatnych imprez ze świata kultury

Miasto, ośrodki kultury itp. oferują przez cały czas szereg darmowych rozrywek, które mogą wspaniale się nadawać na spotkania ze znajomymi. Korzystaj z takich atrakcji, a nie tylko zaoszczędzisz, ale także nawiążesz nowe kontakty towarzyskie.

9. Nie przesadzaj z wydatkami na rodzinę

Twój wnuczek marzy o najnowszej grze albo zabawce? Ty oczywiście spełniasz jego marzenie… Błąd! Pamiętaj o sobie i swoich codziennych wydatkach. Rodzina z pewnością nie chce, byś się zadłużał na drogie prezenty. Wystarczy pamięć i drobny podarunek, to jest najpiękniejsza forma miłości.

Pamiętaj, żeby nie oszczędzać na jedzeniu. Lepiej już zrezygnować z jakiejś przyjemności – jak dodatkowe wyjście do teatru, nowe palto czy drogi prezent dla wnuczka – niż ryzykować swoje zdrowie.

Redakcja poleca

REKLAMA