Sztuczna inteligencja „przystąpiła” do matury. Jak sobie poradziła z egzaminem?

Sztuczna inteligencja „przystąpiła” do matury. Jak sobie poradziła z egzaminem fot. Adobe Stock, shake_pl
9 lipca maturzyści poznali swoje wyniki matur. W tym roku egzamin dojrzałości zdało 84,1 proc. zdających. Egzamin zdał też specjalny model językowy w ramach eksperymentu przeprowadzonego przez fundację „Zwolnieni z teorii”, która zachęca do refleksji nad obecnym systemem edukacji w Polsce.
/ 10.07.2024 14:08
Sztuczna inteligencja „przystąpiła” do matury. Jak sobie poradziła z egzaminem fot. Adobe Stock, shake_pl
Sztuczna inteligencja zdała maturę z języka polskiego.
 
Spis treści: 
  1. Robot AL zdał maturę
  2. Wyniki matur 2024
 

Robot AL zdał maturę

Maturzyści poznali już swoje wyniki matur. W tym roku do egzaminu z języka polskiego „przystąpił” również Prymus, specjalnie przygotowany model językowy AL. Prymus przygotowywał się do matury na podstawie tej samej wiedzy, co tegoroczni abiturienci. 
 
Mało tego, ukończył egzamin w ciągu 30 minut. Pracę przygotowaną przez Prymusa oceniło niezależnie trzech nauczycieli, z czego dwóch to egzaminatorzy maturalni. Potwierdzili oni, że  jest to praca, którą komisja egzaminacyjna mogłaby uznać za wystarczającą, by zdać maturę.

 
Eksperyment przeprowadziła fundacja „Zwolnieni z teorii”. 

Eksperyment z udziałem Prymusa pokazuje, jak rozwój sztucznej inteligencji potęguje rozdźwięk między szkołą a rzeczywistością. Dzisiaj model nauki w szkole opiera się głównie o zapamiętywanie treści. My zaś widzimy potrzebę, aby polska szkoła zmierzała do zrównoważenia wiedzy teoretycznej i praktycznej. Osiągnięcie tego celu wymaga holistycznego podejścia do edukacji, a tym samym znalezienia w niej czasu na rozwijanie kompetencji przyszłości takich jak współpraca, sprawczość, empatia. W umiejętnościach miękkich technologia jeszcze długo nie zastąpi człowieka

– mówi Paula Bruszewska, Prezeska Fundacji Zwolnieni z Teorii w przesłanej do redakcji informacji prasowej.

 

Wyniki matur 2024

Wczoraj maturzyści poznali swoje wyniki. Maturę zdało 84,1 proc. zdających, z czego prawo do poprawki ma 10,4 proc. zdających. 5,5 proc. osób nie zdało matury. 
 
Sporo trudności sprawiły matury rozszerzone. Co 10. maturzysta, który zdawał rozszerzoną matematykę, dostał z egzaminu 0 punktów. Ok. 20 proc. osób, które wybrały rozszerzony język polski, również miało 0 punktów na egzaminie. 
 
Czytaj także:

 

Redakcja poleca

REKLAMA