O problemy z nogami podczas urlopu naprawdę nie trudno. Wielogodzinna podróż samochodem, pociągiem czy samolotem, długa piesza wędrówka, spacer – wszystko to może spowodować, że nasze nogi odmówią posłuszeństwa. Jak radzić sobie z problemami?
Skręcona kostka
Skręcenie kostki, czyli inaczej skręcenie stawu skokowego, jest bardzo częstym urazem. Czasami wystarczy tylko źle ustawić stopę, wpaść w dołek czy potknąć się. Pojawiają się wtedy: ostry ból uniemożliwiający chodzenie, obrzęk a często również krwiak w okolicy kostki.
Mimo, że uraz ten wydaje się być dość banalny i jest leczony domowymi sposobami, warto zgłosić się do specjalisty. Nieodpowiednie leczenie może doprowadzić do ograniczenia ruchomości w stawie, a także późniejszych zmian zwyrodnieniowych.
Co jednak należy zrobić przed wizytą u ortopedy, aby zredukować ból i obrzęk?
Najlepiej ułożyć stopę w jak najwygodniejszej pozycji a potem położyć na niej zimny okład lub worek z lodem. Następnie warto zastosować maść przeciwobrzękową i przeciwbólową. Na kostkę można również założyć elastyczną opaskę uciskową.
Zobacz też: Zwichnięcie - gdy staw woła o pomoc
Obrzęki i zakrzepy
Długotrwała podróż samochodem, autokarem czy nawet dłuższy spacer, mogą przyczynić się do występowania obrzęków stóp czy łydek. Podczas siedzenia osłabia się siła mięśniowa, która pomaga pompować krew do góry. W efekcie zaczyna ona zalegać w żyłach, co powoduje wystąpienie obrzęku.
Wysoka temperatura również nie jest korzystna dla naszych naczyń. Rozszerzają się wtedy one, a krew płynie wolniej.
W czasie długiej podróży np. samolotem, spowolnienie przepływu żylnego może doprowadzić do powstanie zakrzepu. Jest to niebezpieczna sytuacja, gdyż zakrzep może się oderwać, dotrzeć wraz z prądem krwi np. do płuc i spowodować zator płucny, który jest bardzo groźny dla życia.
Ważna jest w tym wypadku profilaktyka.
W sklepie ze sprzętem medycznym można kupić specjalne rajstopy czy pończochy przeciwzakrzepowe. Zawsze należy pamiętać o wygodnym obuwiu, luźnym niekrępującym ubraniu. Podczas podróży warto siedzieć z nieskrzyżowanymi nogami, aby krew mogła swobodnie płynąć.
Należy od czasu do czasu poruszać palcami, pokręcić stopą kółka czy rozmasować nogę od kostek do kolan. Jeśli osoba jest w grupie o podwyższonym ryzyku wystąpienia zakrzepicy ( nadwaga, palenie papierosów, żylaki, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych) warto udać się przed dłuższą podróżą na konsultację do lekarza.
Co natomiast zrobić, aby uniknąć obrzęków?
Profilaktyka jest podobna do tej przeciwzakrzepowej: wygodne buty, luźne ubranie. W czasie długotrwałego siedzenia w jednej pozycji dobrze jest poruszać palcami stóp, nie kłaść nogi na nogę. Jeżeli tylko jest taka możliwość warto usiąść z nogami umieszczonymi wyżej ( pięty wyżej niż pośladki).
W przypadku problemów z żyłami zalecane jest spanie z lekko uniesionymi nogami ( stopy na poziomie serca). Na kondycję naszych naczyń ma również niezwykle ważny wpływ aktywność fizyczna. Dlatego nie należy stronić od sportu i wszelkich form ruchu ( taniec, spacer, a nawet wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy).
Zobacz też: Bąble i odciski - bolesne problemy stóp
Pęcherze
Kwestia radzenia sobie z pęcherzami jest często sporna. Jedni radzą je przebijać, inni absolutnie nie. Jeżeli pęcherz nie jest ponownie uciskany i nie przeszkadza w normalniej aktywności, lepiej po prostu zabezpieczyć go opatrunkiem i nie przebijać.
Co jednak zrobić, gdy podróż dopiero się rozpoczęła, a on wyraźnie przeszkadza w chodzeniu?
Aby uchronić się przed zakażeniem rany, pęcherz trzeba przebić sterylną igłą, płyn wycisnąć, całość zdezynfekować i zakleić plastrem z opatrunkiem.
Nie wolno zrywać skóry z pęcherza! Stanowi ona barierę przed zakażeniem.
Problemy z nogami podczas urlopu dotykają wielu osób. Można jednak ich uniknąć, jeżeli będziemy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Odpowiednie obuwie, ubranie, ćwiczenia, mogą sprawić, że nasze nogi też będą miały udane wakacje.