Dlaczego nogi w bezruchu są podatne na obrzęki?
Wielogodzinna podróż jest dużym obciążeniem dla organizmu. Normalnie nasze stopy, mając kontakt z podłożem, działają jak pompa, która pomaga wtłaczać krew z najniższych partii naszego ciała do naczyń żylnych. Unieruchomienie stóp powoduje zastój krwi żylnej i chłonki oraz obrzęki w okolicach kostki.
Dlatego podczas podróży, o ile to możliwe, najlepiej byłoby wstać, rozprostować się, przejść po korytarzu (jazda pociągiem lub samolotem) lub też zatrzymać się na stacji benzynowej, ewentualnie poboczu (jazda samochodem) i chwilę pospacerować.
Zobacz też: Długi lot - jak pomóc organizmowi w samolocie?
A co, gdy obrzękom towarzyszy ból i zaczerwienienie kończyn?
Gdy po kilkugodzinnym unieruchomieniu w czasie podróży poczujemy ostry przeszywający ból w podudziu bądź w podudziach obydwu nóg, jest to alarm, aby jak najszybciej wszcząć działania. Zaczerwienienie, zwiększone ucieplenie, obrzęk oraz ból kończyn świadczą najprawdopodobniej o zakrzepicy żył.
Jak dochodzi do zakrzepicy żylnej?
W związku z unieruchomieniem i zastojem żylnym w kończynach może dojść do powstania zakrzepu, który uwalnia się do krwioobiegu. Zakrzep przemieszcza się wraz prądem krwi do momentu, kiedy natrafi na zwężenie w naczyniu i tam zaczopowuje się, uniemożliwiając tym samym cyrkulację krwi. Dochodzi do zastoju, zapalenia i obrzęku.
Gorszą konsekwencją zakrzepicy żylnej jest zatorowość płucna. Czasami może ona być pierwszym objawem zapalenia zakrzepowego żył.
Czym jest zatorowość płucna?
Zatorowość płucna ma miejsce wtedy, kiedy skrzep przedostał się z naczyń żylnych do tętnicy płucnej i albo ją zatkał, albo znacznie zwęził jej światło. Stan taki jest bardzo niebezpieczny. Może prowadzić do nagłego zgonu. Jednak następstwa zatoru zależą od liczby i wielkości tętnic płucnych, które uległy zaczopowaniu.
Zobacz też: Domowe metody na piękne stopy
Jak rozpoznać zatorowość płucną?
Zatorowość płucną podejrzewamy w sytuacji, gdy stwierdzamy następujące objawy:
- duszność, przyspieszenie oddechu,
- sinica lub zblednięcie skóry,
- kaszel (czasami z krwiopluciem),
- przyspieszenie tętna, obniżenie ciśnienia tętniczego,
- bardzo silny ból za mostkiem,
- zimne poty,
- pobudzenie rucowe, niepokój.
Jeśli zaobserwujemy w/w objawy w czasie podróży, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Jak uniknąć zakrzepicy, jeśli planujemy długą podróż?
Po pierwsze, staramy się wstawać często i jak najwięcej spacerować, a jeśli to niemożliwe, należy wykonywać ćwiczenia na siedząco, unosząc pięty i wspinając się na palce, tak aby pracowały mięśnie goleni. Osoby z grupy ryzyka, z przebytą zakrzepicą żylną w wywiadzie, z niewydolnością serca, po udarze, ze stwierdzona nadpłytkowością itp., powinny profilaktycznie, przed lotem, przyjąc dawkę heparyny drobnocząsteczkowej (lek przeciwzakrzepowy w zastrzyku).