Słoneczna pogoda, wysokie temperatury od czerwca do końca września (30–37 st. C) oraz piękne Morze Śródziemne przyciągają osoby spragnione kąpieli morskich i słonecznych. Plaż ze złotym piaskiem, niestety, jest niewiele (Mellieha Bay zwana też Ghadira Bay, Ghajn Tuffieha Bay, Gnejna Bay na Malcie, Ramla Bay na Gozo), za to urokliwych zatok (m.in. Blue Lagoon i Crystal Lagoon na Gozo) i kamienistych tarasów w pięknym otoczeniu nie brakuje.
Jeśli komuś znudzi się plażowanie, może spróbować nurkowania, np. na Gozo, Comino lub w Blue Lagoon, będącej jedną z najbardziej znanych atrakcji Malty.
Najważniejsze atrakcje Malty
Oprócz pięknej pogody na turystów czeka wiele atrakcji i miejsc wartych zwiedzenia oraz zobaczenia. Wśród nich są cuda natury, klimatyczne miejsca, miasta, zabytki.
Malta przyciąga turystów także bogatym życiem nocnym trwającym przez cały rok. Większość klubów i dyskotek znajduje się obok siebie i zwykle są otwarte do wczesnych godzin porannych. Jednym z popularniejszych takich miejsc jest Café del Mar Malta, obok Malta National Aquarium.
Na Malcie odbywa się wiele imprez kulturalnych, jak i lokalnych uroczystości.
Kiedy jechać na Maltę?
Wiosna
W kwietniu na Malcie jest bardzo przyjemnie. W ciągu dnia temperatury wynoszą 18–20 st. C. Jest sporo słońca. To doskonały czas na zwiedzanie wyspy, zwłaszcza, że nie ma jeszcze tłumu turystów. W maju słupek rtęci pokazuje już ok. 22 st. C. W czerwcu zaczyna się robić gorąco. Temperatura powietrza dochodzi do 30 st. C. (woda ma ok. 22 st. C). To miesiąc, gdy zaczyna się sezon turystyczny na Malcie.
Lato
W lipcu i sierpniu jest nie tylko gorąco (temperatura powietrza ok. 29 st. C, wody 24–25 st. C), ale i tłoczno. We wrześniu temperatury nieznacznie spadają (ok. 27 st. C), niemniej wciąż jest upalnie.
Jesień
W październiku jest już nieco chłodniej (ok. 20–24 st. C). Zaczyna być spokojniej i mniej tłocznie, więc i warunki do zwiedzania są lepsze. Listopad na Malcie zupełnie nie przypomina polskiego. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 21 st. C, ale im bliżej morza, tym zimniej. To świetna pora dla pasjonatów turystyki pieszej.
Wczasy na Malcie w grudniu to propozycja dla tych, którym nie przeszkadzają ani niższe temperatury (ok. 16 st. C), ani deszczowe i wietrzne dni.
Zima
Styczeń to najchłodniejszy miesiąc na Malcie. Tutejsza zima jest jednak zupełnie inna niż w Polsce. Łagodniejsza i nie trwa długo. Średnia temperatura w dzień wynosi 14 st. C, w nocy ok. 10 st. C, ale zdarzają się porywiste wiatry i deszcz.
Luty przypomina styczeń, ale marzec przynosi cieplejszą pogodę (ok. 16 st. C). To dobry moment na zwiedzanie i podziwianie przyrody, ponieważ nie ma upałów wypalających roślinność.
Polecamy! Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć.
Majorka – ulubiona wyspa na wakacje
1. Klify Dingli (Dingli Cliffs)
Można z nich podziwiać ciągnące się aż po horyzont Morze Śródziemne i spienione fale w dole urwisk i położone niżej nieduże pola tarasowe. Pionowe skały największe wrażenie robią z morza. To najwyższe klify na południu Europy, tutaj znajduje się także najwyższe wniesienie Malty – Ta’ Dmejrek (253 m n.p.m.), tuż obok niewielkiej kaplicy poświęconej Marii Magdalenie. Wzdłuż nich prowadzi droga, ale nie ma żadnych restauracji, zabudowań, nikt tutaj nie mieszka. Jest tylko trawa, opuncje, szum spienionych fal, lazurowa woda i błękit nieba.
2. Błękitna i Kryształowa Laguna, Comino
Comino to najmniejsza z zamieszkałych wysp archipelagu i obowiązkowy punkt zwiedzania podczas wczasów na Malcie. Jej nazwa pochodzi od kminku, który tu kiedyś rósł. Słynie z pięknych zatok – Blue Lagoon i Crystal Lagoon.
Błękitna Laguna (Blue Lagoon) jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Comino. Turkusowa, krystalicznie czysta woda i drobny żółtozłoty piasek na płytkim dnie laguny przyciągają tłumy turystów. To symbol Malty. fantastyczne miejsce do plażowania, pływania, snorkelingu, nurkowania, ale, niestety, pełne zgiełku i gwaru.
Równie fantastyczna jest Kryształowa Laguna (Crystal Lagoon). Nie ma tu plaży, więc turyści skaczą do wody z łodzi, jachtów lub skały. To doskonałe miejsce do snorkelingu.
Będąc na Comino warto również wybrać się do jaskiń. Dopłyniemy tam łodzią, pontonem lub kajakiem.
3. Błękitna dziura, Gozo
Nazwa wysypy wywodzi się z arabskiego ghawdex i oznacza radość.
Do 8 marca 2017 r. największą atrakcją Gozo było Lazurowe Okno (Azure Window), widoczne na tym zdjęciu po prawej stronie. Był to łuk skalny uchodzący za symbol Malty, który znajdował się niemal w każdym folderze reklamującym tę wyspę. Niestety, po silnym sztormie runął do morza. Pozostały jednak inne, nie mniej ciekawe miejsca. Cała okolica jest bowiem bogata w fantastyczne formy skalne oraz inne dzieła natury.
Atrakcją wyspy Gozo pozostaje niewątpliwie Błękitna Dziura (Blue Hole), na zdjęciu po lewej stronie. To naturalny basen, który ze względu na bogactwo podwodnego świata przyciąga zwłaszcza nurków.
Warto także wybrać się do Inland Sea, urokliwej zatoki, połączonej z morzem wąskim kanałem, który znajduje się między skałami.
W pobliżu Marsalforn znajdują się baseny solankowe. Są to prostokątne zagłębienia, które służą pozyskiwaniu soli z wody morskiej.
4. Blue Grotto (Niebieska Jaskinia) na Malcie
Jedna z najpiękniejszych naturalnych atrakcji Malty. Można ją zobaczyć z platformy widokowej nad brzegiem urwistego wybrzeża w pobliżu miejscowości Żurrieq. Najciekawiej wygląda jednak od strony morza.
Grota ta wyrzeźbiona została przed wiekami przez fale morskie i stanowi cześć malowniczego systemu podziemnych korytarzy znajdujących się tuż nad taflą wody. Dostać się można do niej jedynie łodzią wycieczkową z pobliskiego portu.
Promienie słońca powodują, że woda połyskuje różnymi odcieniami błękitu. Odbicie światła słonecznego od piaszczystego dna morza przy zróżnicowanej głębokości bardzo czystej wody, powoduje, że widzimy ją w różnych odcieniach niebieskiego.
5. Najciekawsze zabytki
Valletta
Stolica Malty i jednocześnie najmniejsza stolica Unii Europejskie. Mówią o niej muzeum na wolnym powietrzu. Nastrojowe miasto o wyjątkowych budowlach powstałych ze złotego piaskowca. Wąskie uliczki, potężne mury, harmonijne zdobienia, finezyjne balkony, ogrody.
Koniecznie trzeba zobaczyć: Pałac Wielkiego Mistrza i zbrojownię, kościół zakonu joannitów – konkadetrę św. Jana z XVI wieku, w której znajduje się obraz Caravaggia – „Ścięcie Jana Chrzciciela”. Wyjątkowa jest podłoga w całości pokryta 375 pięknie inkrustowanymi marmurowymi płytami nagrobnymi. Wyższe Ogrody Barraka, gdzie w cieniu można odpocząć po zwiedzaniu miasta i cieszyć się pięknym widokiem na morze i zatokę. Pałac Casa Rocca Piccola, Narodowe Muzeum Archeologiczne ze słynną „Maltańską Wenus”, malutką figurką kobiety o bujnych biodrach i dużych piersiach.
Pałac Parisio z ogrodami w Naxxar
Nazywany bywa miniaturowym Wersalem.To domek myśliwski z XVIII wieku, zamieniony na początku XX wieku w pałac w stylu barokowym i pompejańskim, z piękną salą balową pełną złota i ornamentów.
Świątynie megalityczne (Mnajdra, Hagar Qim, Ġgantija, Skorba, Tarxien)
To jedne z najstarszych tego typu budowli kamiennych na świecie. Najprawdopodobniej były świątyniami – o czym mają świadczyć zdobione ołtarzy oraz brak śladów pochówków. Najstarszym i najlepiej zachowanym kompleksem jest Ġgantija, a najciekawszym architektonicznie Tarxien.
Rabat (Victoria)
Warto tu zobaczyć Dom Rzymski oraz Katakumby św. Pawła i św. Agaty. Katakumby św. Pawła to labirynt podziemnych grobowców będących miejscem pochówku pierwszych chrześcijan, żydów i pogan. Krypty i katakumby św. Agaty znane są ze starorzymskich i późnośredniowiecznych malowideł ściennych. Najciekawszym miejscem jest podziemna bazylika, w której św. Agata praktykowała chrześcijaństwo.
Mdina
Dawna stolica Malty. Leżące na wzgórzu średniowieczne miasto otoczone murami i niezwykłego połączenia architektury normańskiej z barokową. Mówi się o nim . Cichego Miasta (Silent City), gdyż tylko mieszkańcy oraz służby porządkowe mogę wjechać na jego teren. Warto pospacerować uliczkami i wzdłuż murów obronnych, zobaczyć katedrę św. Pawła, muzeum katedralne, Palazzo Falson.
Marsaxlokk
To taka Malta z pocztówki. Znana z kolorowych łódek zwanych luzzu, które kołyszą się w porcie.