Podróże na własną rękę fot. Fotolia.pl

Ciśnienie w oponach - dlaczego warto sprawdzać

Jeśli dawno nie sprawdzałaś ciśnienia opon, zrób to jak najszybciej. To naprawdę ważne!
Barbara Lasota / 21.11.2014 15:44
Podróże na własną rękę fot. Fotolia.pl
Ciśnienie w oponach należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu i koniecznie przed każdą dłuższą podróżą. Wpływa ono na bezpieczeństwo jazdy, a także na zużycie paliwa i trwałość samych opon. Nawet niewielkie odchylenie od normy trzeba korygować.

Prawidłowa wartość ciśnienia opon w twoim samochodzie znajduje się w instrukcji obsługi samochodu. Jeśli nie masz już instrukcji i trudno ci znaleźć w internecie, bezpiecznie można przyjąć ciśnienie 2,1 bara dla małych aut miejskich i 2,4 bara dla aut o masie ok. 1,5 tony. Jeśli samochód jest mocno obciążony (komplet pasażerów, wypełniony bagażnik) wartości te trzeba zwiększyć o ok. 0,3 bara na przedniej osi i 0,1 bara z tyłu.

Dlaczego trzeba sprawdzać ciśnienie w oponach?

  1. Zużycie paliwa. Obliczono, że ciśnienie za niskie o 0,4 bara powoduje wyższe spalanie benzyny o 2 %, a gdy niedobór wynosi 0,6 bara - o ok. 4 %. Niby niewiele, ale gdy pokonasz w ten sposób 1000 km, wydasz niepotrzebnie na paliwo co najmniej 20 zł więcej, niż powinnaś.
  2. Szybsze zużycie opon. Za małe lub za duże ciśnienie powoduje szybsze zużycie opon. Przegrzewają się, co doprowadza do uszkodzenia wewnętrznych elementów. Ściera się także guma.
  3. Bezpieczeństwo jazdy. Gdy ciśnienie jest za niskie, utrudnia to precyzyjne kierowanie samochodem i przy większej prędkości może grozić wypadkiem. Wzrasta również droga hamowania.