Tajemniczy klient – kim jest i jak nim zostać? Jak wygląda taka praca?
Tajemniczego klienta zatrudnia agencja lub konkurencja, której celem jest ocena jakości obsługi, jakości danego miejsca bądź produktów w danej firmie lub sklepie. Praca tajemniczego klienta wiąże się trochę ze wcieleniem się w agenta z filmu, by w sposób tajny przeprowadzić kontrolę. Ważną rolę odgrywa tu scenariusz, dzięki któremu praca tajemniczego klienta przejdzie gładko!

Taka praca jest przeważnie pracą dodatkową. Tajemniczym klientem można stać się, poszukując ofert w Internecie, a wbrew pozorom jest ich dużo. Warto jednak filtrować znalezione informacje w ogłoszeniach i nie dać się oszukać. Dodatkowo z własnym sprzętem możesz mieć pewność, że taką pracę łatwo dostaniesz.
Spis treści:
- Jak zostać tajemniczym klientem?
- Jak wygląda praca tajemniczego klienta?
- Jak rozpoznać tajemniczego klienta?
- Tajemniczy klient – zarobki
Jak zostać tajemniczym klientem?
Żeby zacząć pracę jako tajemniczy klient, warto abyś zarejestrowała się u różnych firm. Ponadto potrzebne ci będą różne sprzęty np. elektroniczne, więc w nie również dobrze, abyś się zaopatrzyła. Są to:
- aparat – niektóre zlecenia wymagają udokumentowania ich. Jednakże lepszym rozwiązaniem będzie telefon z dobrym jakościowo aparatem, gdyż zwykły aparat rzuca się w oczy,
- komputer – do wysyłania zdjęć, raportów oraz do kontaktu ze zleceniodawcą,
- tablet, telefon – do zapisywania notatek,
- środek transportu – do dotarcia w każde miejsce,
- odpowiedni strój – nierzucający się w oczy, wygodny, odpowiedni do sytuacji.
Do pracy jako tajemniczy klient nie potrzeba ci żadnych szkoleń ani kursów. Do tej pracy sprawdzą się osoby dokładne, zorganizowane i uważne. Wymaga się notowania nieprawidłowości, gdyż później łatwo jest je wyeliminować. Przydatną cechą będą umiejętności aktorskie w sytuacji, gdzie tajemniczy klient będzie musiał wejść w rozmowę z potencjalnym sprawdzającym oraz zaangażowanie, spostrzegawczość i odporność na stres.
Wiek nie gra roli, gdyż firmy szukają kandydatów pod dane zlecenie, więc nawet osoby starsze się sprawdzą. Przy wypełnianiu ankiety dotyczącej chęci pracy jako tajemniczy klient, firmy proszą o podanie swoich ulubionych miejsc, hobby, sklepów, w jakich robisz zakupy spożywcze lub odzieżowe, by dopasować pod ciebie zlecenie.
Jak wygląda praca tajemniczego klienta?
Proces pracy tajemniczego klienta zaczyna się od przekazania mu od firmy scenariusza. Zawarte są w nim informacje o miejscu przeprowadzanego audytu przez tajemniczego klienta oraz jego cel. Musisz być świadoma, że miejsce pracy może być nawet na drugim końcu miasta. Konieczny jest więc dojazd na własną rękę, za który firma ci zwróci.
Przed rozpoczęciem zlecenia jako tajemniczy klient, musisz zadbać o:
- zapoznanie się z informacjami na temat lokalu – możesz je znaleźć w Internecie, ponadto są tam też opinie klientów, które mogą pomóc ci przy audycie,
- dobranie odpowiedniego ubioru – musi być odpowiedni, każdy inny do innej sytuacji podczas pracy jako tajemniczy klient,
- zapoznanie się ze scenariuszem – konieczne jest, abyś postępowała tak, jak opisane jest w scenariuszu, ponieważ od tego zależy późniejsze wynagrodzenie i propozycja następnych zleceń.
Następnie ty, jako tajemniczy klient, wyruszasz na miejsce, przy czym musisz pamiętać, by się nie wyróżniać. Zaleca się, abyś zachowywała się tak, jak na co dzień. Na miejscu natomiast wyłapuj nieprawidłowości, notując i przekazując firmie swoje spostrzeżenia.
Jak rozpoznać tajemniczego klienta?
Tajemniczego klienta można tak naprawdę łatwo rozpoznać, zwłaszcza, jeśli będziesz znała kilka cech, którymi wyróżnia się od zwykłych klientów sklepu. A oto kilka z nich:
- robienie zdjęć – chodzi tu o osobę, która robi zdjęcia produktów lub ekspozycji w sklepie. Przesyłają je oni później do swoich pracodawców, dokumentując wykonaną przez nich pracę,
- robienie notatek – tajemniczy klient dostaje listę pytań, które dotyczyć mogą imion oraz nazwisk pracowników, dostępność produktów, ich cen oraz oceny obsługi klienta,
- specyficzny wygląd – tutaj zadaniem tajemniczego klienta jest niewyróżnianie się z tłumu, więc nie ma co szukać osób odstających od tego opisu,
- zadawanie dziwnych pytań – zadają ich wiele. Są dociekliwi, więc personel sklepu powinien być pewien udzielanych odpowiedzi tajemniczemu klientowi.
Tajemniczy klient – zarobki
Zarobki tajemniczego klienta różnią się w zależności od przeprowadzanego badania i doświadczenia kandydata. Stawki wahają się pomiędzy 20, a nawet 50 złotymi. Przeciętne zlecenie wynosi zazwyczaj 30 minut, lecz dodatkowo wlicza się czas dojazdu. Pojawić się mogą nawet płatne zlecenia wynoszące aż 100 złotych, jednak nie zdarzają się one często.
Czytaj także:
Jak wygląda praca w Lidlu? Dowiedz się więcej
Praca w McDonald's – zarobki, kariera. Dowiedz się więcej
Praca w Biedronce – jak wygląda? Kariera, zarobki, rekrutacja